Adres Patent Satış ve Pazarlama Müdürü Derya Kılıç Sivas İş Dünyası Dergisine konuştu. Sivas ile ilgili bilgiler verdi.

Sorularımıza geçmeden önce bizlere kendinizden ve firmanızdan bahseder misiniz?

Derya KILIÇ Adres Patent Satış ve Pazarlama Müdürüyüm

-Adres Patent Fikri ve Sınai Mülkiyet alanında yetişmiş uzman kadrosu ile TÜRKİYE PATENT’LE KALKINACAK ilkesinden yola çıkarak marka, patent, tasarım, coğrafi işaret ve telif hakları konularında hizmet veren Türk Patent ve Marka kurumuna bağlı vekil bir firmadır. 2000 yılında Av. Ali Yüksel, Av. Hilmi ÖZALP ve AV. Ali ÇAVUŞOĞLU tarafından İstanbul’da kurulmuştur. Merkezi İstanbul Mecidiyeköy’dir.İstanbul İkitelli, Kozyatağı, Gebze, Ankara, İzmir ve Denizli’de olmak üzere toplamda 6 adet şubesi bulunmaktadır.

TÜKETİCİ KALİTE ÖDÜLÜ’ne layık görülen ilk ve tek patent ofisi unvanına sahip olduğunuzu biliyoruz. Müşterilerinize sunmuş olduğunuz hizmetler hakkında bizleri bilgilendirir misiniz?

-Adres Patent olarak; yerli ve yabancı yaklaşık 35.000 müvekkilimize Fikri ve Sınai Mülkiyet hakları konusunda hizmet vermekteyiz. Sınai Mülkiyet bilincini ve konuda bilinirliği artırmak için yoğun bir şekilde çalışmaktayız. Üniversiteler, Teknokent, Teknoparklar, Organize Sanayi Bölgeleri, Ticaret ve Sanayi Odaları, Sanayici iş adamaları dernekleri, Sivil toplum kuruluşları ile işbirliği yaparak markalaşma, inovasyon, patent konusunda bilgilendirme eğitimleri vermekteyiz.

PATENT FABRİKASI projeniz hakkında bilgi verir misiniz?

-Ülkemizde üretim yapan her işletmeyi sürekli patent üreten fabrikalara döndürme bilinci ile başlattığımız PATENT FABRİKASI projesi kapsamında düzenlediğimiz seminer ve patent eğitimleri vererek önemli bir eğitim girişimini başlatmış bulunmaktayız. Bu projemizle 1 milyon Patent hedefliyoruz.

Sivas’ın gelişmişlik düzeyi hakkındaki düşünceleriniz neler? Sizce Sivas’ın gelişmesi adına neler yapılabilir?

Bilindiği üzere Adres Patent Kurucu ortaklarından Av. Ali YÜKSEL Bey Sivaslı. Biz de Sivas’ın ekonomik durumu, gelişmişlik düzeyi ile yakından ilgileniyor ve takip ediyoruz.

Sivas’ın ekonomisi önemli ölçüde tarıma ve hayvancılığa dayanmaktadır. Son zamanlarda sanayisi sektörü de hızla artmaktadır. Sivas yüzölçümü bakımından en büyük illerimizden bir tanesi, tarım ve hayvancılık için çok uygun bir bölge, bu konuda daha gelişmiş olması gerekiyor.

Sivas’ın bölge olarak Sınai Mülkiyet son durumuna baktığımızda tablo olarak aşağıda sizlerle paylaşmak istiyorum.

Yaklaşık 20 yılda 2272 markamızı tescillemişiz. Bizi Dünyada ve Türkiye’de 2272 marka temsil ediyor. Marka sayımızı ilk on ile göre değerlendirir isek, bu sayı az. Bilindiği gibi Sivas’ın iki adet tescilli coğrafi işareti ve bir adette başvuru aşamasında tescil bekleyen coğrafi işareti bulunmaktadır.

Tescilli Coğrafi işaretlerimiz:  Sivas El Halısı- Sivas Köftesi

Başvuru Aşamasında: Sivas Bıçağı

Kültürel olarak bu kadar zengin bir ilde coğrafi işarete konu olacak birçok ürün var iken bu sayının az olması beni çok şaşırtıyor.

Sivas sınai mülkiyet son durumu:

58- SİVAS İLİ SİNAİ MÜLKİYET RAPORU

  • YIL 1995-2016
  • Marka 2272 adet
  • Patent –Faydalı Model 180 adet
  • Endüstriyel Tasarım 764 adet
  • Coğrafi İşaretler 2 adet

Yukardaki bilgiler 1995-2016 yılları arasında Türk Patent ve Marka Kurumunun resmi rakamlarıdır.

Bu tablodan yola çıkararak ekonomik, kültürel bakımdan zengin ve geniş bir coğrafya ya sahip olan Sivas ilimiz Sınai Mülkiyet bakımından çok zengin görünmüyor.

Firmaların tescil belgesinin firmaların duvarlarına asılacak belge olarak görülmemesi gerektiği tescil belgesinin sağladığı hakların firmalar için sermaye niteliğinde olduğu unutulmamalıdır. Bu bakımdan özellikle emek verdiğimiz ve bizi temsil eden markamızı ve ürünlerimizi mutlaka tescil ettirmeliyiz.

Sivas dernekleriyle bir ilişkiniz var mı? Bu konuda bizlere neler söyleyebilirsiniz?

Bir Sivas Firması olarak Sivas iş adamları derneği üyesiyiz. Av. Ali YÜKSEL Bey derneğin başkan yardımcısıdır. Tabi Sivil Toplum Kuruluşları o ilin kalkınması, tanınması ve kültürel değerlerinin kaybolmaması ve nesilden nesile iletilmesi için önemli. Derneklere ve bizlere bu anlamda çok fazla görev düşüyor diye düşünüyorum.

Son olarak dergimiz aracılığıyla iletmek istediğiniz bir mesajınız var mı?

Ekonomik bakımından zengin bir bölge olmak için, çalışan üreten ve değerlerine sahip çıkan bir Sivas’ın bir Türkiye markası olması için yeterli potansiyele sahip olduğunu düşünüyorum ve ben buradan Sivaslı sanayicilere, yatırımcılara, Cumhuriyet Üniversitesine, bütün kurum ve kuruluşlara bir Sivaslı olarak Sivas’a sahip çıkalım diyorum.