Alan Adı (Domain)

Alan adı tescili

Alan Adının (Domain) Önemi

İnternet, yeni ekonomi düzeninde hizmet ve ürün satabilmenin en kolay ve az maliyet gerektiren yoludur. Her sektörde olduğu gibi ticari hayatta da internet kullanımının artması web siteleri ve bu sitelerin adresleri olan alan adlarının önemi arttırmaktadır.

İnternet ortamında ticaretin hızla gelişmesi neticesinde işletme sahipleri için alan adları; onların ticari unvanı, markası, işletme adları gibi ayırt edici bir nitelik kazanmıştır.

Günümüzde alan adları (domain) işletme sahipleri için önemli düzeyde reklam ve pazarlama aracı olmuştur.

Alan adları çok yüksek fiyatlarla piyasaya sunularak şirketlerin en önemli entellektüel sermayeleri arasına girmiştir. Şirketler alan adı satın alırken işletmesini tanıtmaya yarayan işaretlere (marka, işletme adı, ticaret unvanı) göre satın almak istemektedir. Ancak aynı marka, aynı ticari unvan, aynı işletme adı hatta aynı isim ve soy isime ait aynı veya farklı sektörlerde faaliyet gösteren birçok firma mevcuttur.

Alan adı tescilinde birçok ülkede uygulanan “İlk Gelen İlk Alır” prensibi gereğince aynı ismi kullananlardan sadece birisi bu alan adına sahip olabilmektedir. Ancak ülkemizde uygulanan “.com.tr” alan adlarında bu prensip yüzde yüz geçerli değildir. Aynı marka farklı sektörlerde birden fazla firmaya tescilli ise o zaman .com.tr alan adında ilk gelen ilk alır prensibi uygulanır.

2012 yılında yürürlüğe giren yeni Ticaret Kanunu ile şirketlerin web sitesi açma zorunluluğu olması alan adlarının önemini bir kez daha artırmıştır.

Tüketicilerin bir ürünü tercih sebebinde markanın etkisini bulundurduğumuzda alan adı ürünün markası ile özdeşleşmektedir.

Ücretsiz DanışHizmetlerimiz hakkında ayrıntılı bilgi için formu doldurun sizi arayalım

    size nasıl yardım edebiliriz?

    hizmetlerimiz hakkında ayrıntılı bilgi almak için bizimle iletişime geçin