Kızıltepe Ticaret ve Sanayi Odası Genel Sekreteri Ahmet Aslan ile Mardin’i, TrendMarka’ya anlattı.

Kızıltepe Ticaret ve Sanayi Odası Genel Sekreteri Ahmet AslanKurumunuzu ve kendinizi tanıtır mısınız?

Kızıltepe Ticaret ve Sanayi Odası 1991 yıllında Mardin ilimizin en büyük ilçesi, hatta ülkemizin yaklaşık 50 ilinden büyük bir ilçe konumunda. Odamıza bağlı 190’ı KOBİ olmak üzere 2 bin 600 üyesi bulunmaktadır.

Ben odanın kuruluşunda bulundum ve 1992 yılında Genel Sekreterliğe atandım. Bu tarihten itibaren görevimi ifa etmekteyim.

Yöresel ürünlerin korunmasıyla ilgili bölgenizde nasıl çalışmalar yapıyorsunuz?

2013 yılından itibaren bölgemizin ürünlerini tanıtmak amacıyla YÖREX fuarı İstanbul ve Ankara’da düzenlenen Mardin tanıtım günlerine katılıp tanıtıma katkı sunmaktayız. Bölgemizde de çeşitli fuarlar düzenlemekteyiz. Ancak 2016 yılında bölgede yaşanan olumsuz olaylardan dolayı düzenlenmemiştir. 24-26 Kasım 2016 da İstanbul’da düzenlenen İstanbul SIRHA fuarında yine Mardin bulgurumuzu tanıttık.

Coğrafi işaretlerin ülkemiz için önemli olduğunu düşünüyor musunuz?

Elbette önemli… Bir ülkenin ürününe Coğrafi işaret almak o ülkenin tanıtımına katkı sunmaktır. Aynı zamanda bir bölgenin turizm açısında da tanıtımı anlamına gelmektedir.

Yöresel ürünlerinizle ilgili Türkiye ve dünyadaki pazar payınızdan söz eder misiniz?

Yöremizin bir tarım bölgesi olması sebebiyle sanayimizin gıdaya yönelik gelişmektedir. İlimiz’in Ortadoğu’ya açılan bir kapı oluşu,  tarihi ipek yolu üzerinde kurul yer alması ihracatımızı daha cazip hale getirmektedir. Bu nedenle ihracatımızın büyük bir kısmı Irak ve Ortadoğu olmak üzere Türki Cumhuriyetlerine, Ukrayna ve Rusya’ya yapılmaktadır. 2016 yılında Ekonomi Bakanlığı ile geliştirilmiş olduğumuz Ür-Ge projesi kapsamında ABD ,Fransa ve Suudi Arabistan da düzenlenen fuarlar firmalarımız katılmış bu ülkelere küçükte olsa bir ihracat başlamıştır.

Markalaşma süreci sadece firmalar için değil kurumlar için de geçerli. Peki bölgenizdeki firma, kurum ve kuruluşlar hatta belediyeler marka tescili yaptırarak isimlerini koruma altına alıyorlar mı?

Evet, 2010 yılından itibaren hem firmalarımız hem de kamu kuruluşlarımız markalaşmaya başlamışlardır.

Coğrafi işaretlerin bölge halkına ve ticaret odasına katkısı var mıdır?

Coğrafi işaretlerin bölge ürünlerinin tanıtımına ve Pazar bulmasına katkı sunmakta. Odamızın hizmeti olarak bölge ve ülke ekonomisine katkı sunması bağlamında prestij kazandıracaktır.

Coğrafi işaretlerinizi tescilledikten sonra hedefleriniz var mı?

Evet, bölgemizin kaliteli diğer ürünlerini tanımak amacındayız.

İhracatın yüzde 35’i Mardin’den

Bugün Türkiye’de 100’e yakın bulgur fabrikası, 1 milyon ton üretim gerçekleştiriyor. 2016 sonu bulgur ihracatımız 250 bin tonu geçmiş durumda gerçekleştirilen ihracatın yüzde 35’ine yakınını Mardin yapıyor.