Uluslararası Patent İşbirliği (PCT) verilerine göre Türkiye, PCT başvurusu yapan kadınlar sıralamasında ikinci. Adres Patent Genel Müdürü Cumhur Akbulut, kadınların sınai mülkiyet ekosisteminde önemli bir yere sahip olduğuna vurgu yaparak, bu durumun ülke ekonomisine de orta vadede yansıyacağını söyledi.

Ülkelerin gelişmişlik düzeyindeki göstergelerden birisi olan sınai mülkiyet hakları, her geçen günü birçok sektör özelinde önemini artırıyor. Özellikle yurt dışı patent başvurularında ülkelere önemli kolaylıklar sunan Uluslararası Patent İşbirliği (PCT), birçok kurum ve kuruluşa hem zaman hem de maliyet yönünden önemli avantajlar sunuyor. Diğer yandan kadın buluşların bu ekosistemde daha fazla yer alması ülkelerin kalkınma seviyelerine de doğrudan etki ediyor. Adres Patent Genel Müdürü Cumhur Akbulut, Uluslararası Para Fonu’nun yayınladığı bir raporda kadınlara ekonomi sisteminde az yer veren veya yer vermeyen toplulukların gayrisafi yurtiçi hasılada (GSYH) yüzde 30’unu aşan kayıplarla karşı karşıya kaldığına vurgu yaparak, “Konuyu ülkemiz açımızdan ele alırsak Uluslararası Patent İşbirliği (PCT) 2021 verilerine Türkiye, PCT başvurusu yapan kadınlar sıralamasında ikinci. Birçok gelişmiş ülkeyi geride bırakarak elde edilen bu başarı orta vadede ülke ekonomimize pozitif yönde etki edecektir” açıklamalarında bulundu. 2021 PCT verilerinde başvurusu listelenen mucitlerde kadınların yüzde 16,5’lik paya sahip olduğunu anlatan Akbulut, 2020’ye nazaran yüzde 1 artış yakalandığını bildirdi.

Zaman ve maliyet yönünden avantaj sağlıyor

PCT başvurularının kurum ve kuruluşlara aynı anda 157 ülkede yapılacak başvuru ile hem zaman hem de maliyet yönünden tasarruf sağladığına vurgu yapan Akbulut, “Özellikle ihracatçı firmalarımızın geliştirdiği ürünlerin faaliyet gösterdikleri ülkelerde koruma altına alınmasından PCT başvuruları, bireysel başvurulara nazaran hem daha hızlı yol alınmasını sağlıyor hem de şirketlerimize maliyet açısından da avantaj sağlıyor” ifadelerini kullandı.

Biyoteknoloji ve ilaç etkisi

2021 verilerine göre PCT alanında en fazla başvurusu yapılan sektörlerin başında biyoteknoloji ve ilacın geldiğini anlatan Cumhur Akbulut sözlerine şöyle devam etti: “İlaç alanında 2021’de 12 bin 147 PCT başvurusu gerçekleştirilirken, biyoteknolojide 8 bin 745 adet başvuru yapıldı. Dijital iletişim alanında ise 23 bin 603 adet başvuru yapılırken bunların önemli bir kısmı mobil aplikasyonlara yönelik” bilgisini verdi. Akbulut, PCT başvurularında yüzde 14 büyümeyle Afrika bölgesinin öne çıktığını sözlerine ekledi.