Şirketler ve markalar için birincil derecede önemli olan, şirketlerin “kurumsal yapıda” olduğunun ispatı sayılan “.tr” uzantılı alan adları artık evraksız şekilde alınabilecek.

Alan adı (domain), bir Web sitesinin İnternet’teki adı ve adresidir. Bu adres olmadan bir internet kullanıcısı Web sitesine sadece IP adresiyle ulaşabilir. Örneğin; adrespatent.com.tr bir alan adıdır. Alan adları IP adresi numara sisteminin daha basitleştirilmiş ve akılda kalması için kelimelerle ifade edilmiş halidir.

.TR uzantılı Alan adları

.tr, Türkiye’nin ve Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin internet ülke üst seviye alan adıdır. Orta Doğu Teknik Üniversitesi (ODTÜ), 1990 yılında ICANN’dan aldığı uluslararası yetki ile ülkemizin internet bağlantısını sağlamış ve daha sonra kurduğu Nic.TR sistemi ile, ‘.tr‘ uzantılı alan adlarını tahsis etmeye başlamıştır.

Ancak ODTÜ, 21 Aralık 2018 tarihinde imzaladığı sözleşme ile ‘.tr’ uzantılı alan adları için sahip olduğu yetkiyi Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu’na (BTK) devretmiştir.

.tr uzantılı alan adlarının kayıt ve yönetim yetkisi, Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu’na (BTK) devredilmesinin ardından BTK’ye bağlı TRABİS (.tr Ağ Bilgi Sistemi) platformu faaliyete geçirilmiştir.

Ancak TRABİS üzerinden direkt alan adı alımı yapılamamaktadır. “.tr” uzantılı alan adlarını almak için TRABİS’e akredite alan adı satıcıları üzerinden alım yapılabilmektedir.

Evraksız “.tr” uzantılı alan adı alımı

Ekim 2022 itibari ile devreye girecek TRABİS sisteminin getirdiği en büyük değişiklik,  daha önce belge ibraz edilerek alınan “com.tr”, “org.tr”, “net.tr” gibi alan adları artık “ilk gelen ilk alır” prensibine göre belgesiz olarak alınabilir olmasıdır.

Ancak “av.tr”,”bel.tr”, “dr.tr”, “edu.tr”, “gov.tr”, “k12.tr”, “kep.tr”, “pol.tr” ve “tsk.tr” uzantılı alan adları için belge zorunluluğu ise devam edecektir.

Markanızın “.com.tr” uzantılı alan adını almak için marka uzmanlarımızdan bilgi alın.