İstanbul, yüz ölçümü, nüfus, sanayi ve ekonomi bakımından Türkiye için önem taşıyan şehirlerin başında gelmektedir.

İstanbul’un gelirinde en önemli paya sahip olan sektörlerden biride ticarettir. Böylesine geniş ve de gelir getiren bir sektörde eğer bir markaya sahipseniz ama hala başvuru ya da tescil işlemlerine başlamadıysanız risk altındasınız demektir.

Marka Nedir ve Neden Önem Taşır?

Marka, bir teşebbüsün mallarının veya hizmetlerinin diğer teşebbüslerin mallarından veya hizmetlerinden ayırt edilmesini sağlaması ve marka sahibine sağlanan korumanın konusunun açık ve kesin olarak anlaşılmasını sağlayabilecek şekilde sicilde gösterilebilir olması şartıyla kişi adları dâhil sözcükler, şekiller, renkler, harfler, sayılar, sesler ve malların veya ambalajlarının biçimi olmak üzere her türlü işarettir.

Markaların tescili zorunlu olmamakla birlikte tescil, marka üzerindeki hakları ispatlayan ve marka ihlalini engelleyen en önemli araçtır.

Marka önemlidir, çünkü sürdürülebilirliği sağlayarak talebi oluşturur ve değer katar. Tüketici sadakatinin oluşmasını sağlar. Ayrıca çözüm ortaklarına güven vererek finans çevrelerini ikna eder ve iş birliği ihtimallerini güçlendirir. Böylece ticari hayatta yerinizi daha da sağlamlaştırmış olursunuz.

Marka Tescili Nedir ve Marka Tescili Sağlayarak Neleri Garanti Edersiniz?

Marka tescili, yetkili kurumlar tarafından markanın ait olduğu kişi veya kurumlara verilen, onlara ait olduğunu belirten bir belgelendirme çeşididir.

Marka tescili ile markanızı koruma altına almış olursunuz.

Marka tescili, işletme ve kuruluşların iş modellerini ve ürünlerini geliştirebilmeleri açısından sürdürülebilirliğe de etkisi olduğundan önemli bir faktördür.

Marka tescil belgesi 10 yıl geçerliliğini korumakta; işletme veya kuruluşların her 10 yılda bir marka tescillerini yenilemeleri gerekmektedir.

İstanbul’da Son 10 Yılda Yapılan Marka Tescil İşlemleri

son 10 yılda yapıan amrka başvuru ve tescil oranları

2009 Yılında İstanbul’da toplamda 30.832 marka başvuruşu yapılmış ancak sadece 21770 başvuru tescil ile sonuçlanmış.

Kadıköy Belediyesi 2009 bu yana en çok marka başvurusu gerçekleştiren kurumlar arasında.

  • 2010 yılında İstanbul’da 37.150 marka başvurusu gerçekleştirilmiş ve 16.906 başvuru tescil ile sonuçlanmış.
  • 2011 yılında başvuru sayısı artış göstererek 53.161’e çıkmış ve 18.532 tanesi tescil ile sonuçlanmış.
  • 2012 Yılında başvuru sayısı düşüş göstererek 50.030’a inmiş ve 26516 tanesi tescil ile sonuçlanmış.
  • 2013 yılında 47.021 başvurunun sadece 35.857’si tescil sonuçlanmış.
  • 2014 yılında 49.028 başvurudan 37.639 tescil ile sonuçlanmış.
  • 2015 yılında bir önceki yıla göre başvurularda düşüş gerçekleşmiş ve toplamda 46.187 başvurudan 35.798’i tescil ile sonuçlanmış.
  • 2016 yılında başvurusu sayısı 44.782 ama sayısı 2009 ile 2016 yılları arasında en yüksek rakam yani 40.212 ile sonuçlanmış
  • 2017 yılında marka başvurusu son 9 yılda en yüksek rakam ulaşarak 49.683’çıkmış ve tescil sayısı bir önceki seneye göre düşüş göstererek 36.570’e düşmüş.
  • 2018 yılında başvuru sayısı 49.076 ve tescille sonuçlanan başvuru sayısı ise 38.324. Bu sonuca vararak şunu iletebiliriz ki birçok marka koruma hakkını elde edilebilmesi için TESCİL en önemli faktördür. Sadece özel sektörlerde değil belediyelerde marka başvurusu yapmaktadır. Bunun ilk örneği 2005 Yılında Bakırköy belediyesi tarafından yapılan “Bakkart Bakırköy Belediyesi Şekil” ibareli başvurusudur. 2008 yılında Bayrampaşa belediyesi yaptığı 3 marka başvurusu ile marka tescilinde 2. sırada yer almaktadır. 2013 Yılında Kadıköy belediyesi toplamda 22 adet marka başvurusu yapmıştır.

İstanbul’da 18 tane belediyenin marka tescili bulunmaktadır. Genellikle belediyeler tarafından yapılan başvurular eğitim-öğretim, reklam, mağazacılık, büro hizmetleri, hukuki hizmetler, finans, haberleşme, matbaacılık ve tıbbi hizmetler sınıflarında yer almaktadır.

Bu kategorilerde başvuru yapılmasının sebebi özel sektör ile beraber iş birliği yürüterek kendilerine ait olan projelerde marka korumasına ihtiyaç duymalarıdır. Özellikle belediyenin ikamet eden insanlara yönelik yaptığı eğitim-öğretim projeleri, kısaltmalar, kart hizmetleri, sanat merkezleri gibi birçok markanın tescili bulunmaktadır.

Ayrıca Kartal, Zeytinburnu, Çekmeköy, Sancaktepe, Küçükçekmece belediyeleri tarafından direkt ismin ya da logonun tescillendiği durumlarda söz konusudur. Bu durum hem prestij hem de kurum kültürü açısından önem taşımaktadır.

Marka başvurusu ve marka tescili hem özel sektör hemde kamu kuruluşlarında bu kadar önem taşıyorken sizde markanızı tescil ederek marka hakkına sahip çıkın.

Adres patent olarak yılların verdiği tecrübe ile patent,coğrafi işaret,endüstriyel tasarım,marka vb. gibi konularda uzman kadromuz ile beraber hizmet vermekteyiz. Eğer sizde markanızı tescil ettirmek istiyorsanız bizimle iletişime geçerek en kısa zamanda marka koruma hakkına sahip olabilirsiniz.