Her yıl Dünya Fikri Mülkiyet Örgütü’ne (WIPO) bağlı ülkeler tarafından gerçekleştirilen Patent Haftası COVID-19 salgınına rağmen internet üzerinden yapılan etkinliklerle gerçekleştirildi.

Adres Patent Genel Müdürü Cumhur Akbulut, Dünya Fikri Mülkiyet günü kapsamında düzenlenen Patent Haftası etkinliklerinin, iş dünyasından üniversitelere, sivil toplum kuruluşlarından, kamu kurumlarına kadar birçok platformda büyük bir coşkuyla kutlandığını söyledi. COVID-19 salgını nedeniyle 2020’de düzenlenmesi planlanan birçok etkinliğin dijital ortama taşındığını ifade eden Akbulut, “Patent Haftası kapsamında yapılan etkinliklerle sınai mülkiyet hakları konusunda farkındalık her geçen gün artıyor. Özellikle ihracatta katma değeri yüksek ürünlerle daha fazla öne çıkmak adına fikri ve sınai mülkiyet hakları alanında izlenecek politikalar son derece önemli” açıklamasını yaptı.

Eserlerin, buluşların ve tasarımların uygarlığa atılan en büyük imza olduğunu ifade eden Akdeniz Üniversitesi Hukuk Fakültesi Prof. Dr. Ayşe Odman Boztosun, “Bu değerleri adil ve etkili korumayı başaran hukuk düzenleri uygarlığın yeni merkezleri olacak. Dünya Fikri, Mülkiyet günü ve patent haftası kutlu olsun” diye konuştu.

İstanbul Sanayicileri ve İş adamları Derneği başkanı (İSİFED) Başkanı Muammer Ömeroğlu ise Türkiye son yıllarda hızla artmaya devam eden fikri ve sınai mülkiyet haklarına verilen değer ve bilincin önemine işaret ederek, “Daha yenilikçi ve daha inovatif bir dünya için bu kavramlar son derece önemlidir. Bu bağlamda herkesin Dünya Fikri Mülkiyet gününü kutluyorum” şeklinde konuştu.

İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Fakültesi Göz Hastalıkları Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Hüseyin Yetik, WIPO’nun 2000 yılından beri her yıl 26 Nisan’ı Dünya Fikri Mülkiyet günü olarak kutladığını anımsatarak, “Bu vesileyle herkesin Dünya Fikri Mülkiyet gününü kutluyorum” dedi.

Yöresel Ürünler Ve Coğrafi İşaretler Türkiye Araştırma Ağı (YÜciTA) Yönetim Kurulu Başkanı Yavuz Tekelioğlu Dünya Fikri Mülkiyet Günü’nün 2020 yılı temasının ‘Yeşil Dünya’olduğunu ifade ederek, “Bizde, Yöresel Ürünler Ve Coğrafi İşaretler Türkiye Araştırma Ağı olarak bu tema üzerine bir afiş oluşturarak dağıtımını gerçekleştirdik” diyerek sözlerini tamamladı.