Adres Patent Genel Müdürü Cumhur Akbulut, yurt dışına açılmak isteyen buluş sahiplerinin emek, zaman ve maliyet tasarrufu açısından tek bir başvuru ile 152 ülkede birden PCT başvurusu yapabildiğini söyledi.

Dünya Fikri Mülkiye Örgütünün (WIPO) bir organizasyonu olan Patent İş Birliği Teşkilatı (PCT), yurt dışı patent başvurusu konusunda; başvuru sahiplerine büyük kolaylıklar sağlıyor. PCT yoluyla ülkelere başvuruda bulunan kişi, kurum veya şirketler tek bir başvuru ile zaman ve maliyet konusunda büyük avantajlar elde ediyor.

Firmaların ya da buluş sahipleri tek bir PCT başvurusu ile 152 ülkede patent işlemlerinde avantaj sağlıyor. Adres Patent Genel Müdürü Cumhur Akbulut, yurt dışına açılan veya açılmak isteyen buluş sahiplerinin emek, zaman ve maliyet tasarrufu açısından tek bir başvuru ile 152 ülkede birden PCT başvurusu yapabildiğini anlatarak, “Ülkelere; bireysel olarak yapılacak başvurular, ülke sayısı oranında artan maliyetler doğuracaktır. Bu maliyetleri göz önünde bulundurduğumuzda PCT süreçlerinde izlenecek yol ve yöntemler büyük bir öneme sahip. Firma olarak yapacağınız bir PCT başvurusu sizi her bir ülkede ayrı ayrı patent araştırması süreçlerinde vakit kaybetmenizin ve ekstra masraflarla karşı karşıya kalmanızın önüne geçer” dedi.

Zaman avantajı sağlıyor

PCT başvurusu olmadan, kişi veya kurumların ülkelere yapacağı tekil başvurularda rüçhan hakkından itibaren 12 ay içerisinde girmek istediği bütün ülkelere başvuru ücreti ve araştırma ücretini yatırarak giriş yapması gerektiğini anlatan Akbulut, “Devamında başvuru sahibi, araştırma raporu geldikten sonra bütün ülkelerde inceleme talebi ücretini yatırarak, inceleme sürecini başlatması gerekmektedir. Oysaki PCT yoluyla ile ülkelere giriş yaptığınız zaman ayrı ayrı araştırma süreci başlatmak yerine tek bir araştırma raporu ile ülkelere direkt olarak inceleme aşamasından giriş yapabiliyorsunuz. Bunun yanında PCT sisteminde yer alamadan, bireysel olarak ülkelere rüçhan hakkından faydalanarak giriş yapma hakkı 12 ay gibi bir süreyle kısıtlanırken PCT yoluyla yapacağınız başvurularda bu süreyi rüçhandan itibaren 30 ay gibi bir süreye uzatarak başvuru sahibine hazırlık ve karar vermesi açısından daha uzun bir süre tanımaktadır” bilgisini verdi.

Samoa’da PCT’ye dahil oluyor

Patent konusundaki farkındalığın birçok ülkede oluştuğuna işaret eden Akbulut, “Samoa 2 Ekim’de PCT sözleşmesini imzaladı. 2 Ocak 2020 itibarı ile sözleşmeye taraf olacak ülkeler arasında yer alacak. Bu tarihten sonra bu ülkeye yapılacak ve bu ülkeden yapılan patent işlemleri PCT sistemi içerisinde değerlendirmeye tabi tutulacak. Böylece Samoa ile birlikte PCT sistemine üye olan ülke sayısı 153 olacak. Bu kapsamda birçok ülke patentin önemini anladı” şeklinde konuştu.