Dünya genelinde her yıl 26 Nisan’da kutlanan Dünya Fikri Mülkiyet Günü ve Patent Haftası bu yıl ‘Daha İyi Bir Gelecek İçin İnovasyon’ temasıyla gerçekleştiriliyor. Bu kapsamda gençlerin patent alanındaki farkındalıklarının artırılması ve hedeflenirken, Dünya Fikrî Mülkiyet Örgütü (WİPO) tarafından genç mucitlerin geliştirdikleri ürünlerle öne çıkarılması amaçlanıyor.

Yüksek ve orta teknolojilerde geliştirilen ürünlerin teminatı olarak kabul edilen fikri ve sınai mülkiyet hakları her geçen gün önemini artırmaya devam ediyor. Dünya Fikrî Mülkiyet Örgütü’nün (WİPO) farklı perspektiflerden bu konuya dikkat çektiğinin altını çizen Adres Patent Genel Müdürü Cumhur Akbulut, bu yılki temanın ‘Daha İyi Bir Gelecek İçin İnovasyon’ olduğunu iletti. Türkiye’de de bu temaya uygun çalışmalara başlandığını anlatan Akbulut, “Geçtiğimiz yıl Milli Eğitim Bakanlığı’nın (MEB) öncülüğünde patent farkındalık seferberliği konusunda önemli çalışmalara imza atıldı. Bu kapsamda patent, faydalı model ve tasarım konusunda 4 binden fazla işlem gerçekleştirildi. İhtiyaçların tespiti noktasında yapılan bu çalışmalar fikri ve sınai mülkiyet hakları konusunda gelecek için ümit verici” değerlendirmesinde bulundu. Akbulut, Marka, Patent/Faydalı Model Tasarım ve Coğrafi İşaretler konularında da ortaöğretim düzeyinde MEB tarafından eğitim çalışmaları yapıldığına atıfta bulunarak, bu hususta reel sektörle ortak işbirliği modellerinin yaygınlaştırılması gerektiğini kaydetti.

“Patentler ülkelerin refah düzeyinin artmasında önemli bir yere sahip”

Dünya genelinde 18 ila 24 yaş aralığında 1,8 milyar gencin bulunduğunu ve bunların yüzde 90’ının gelişmekte olan ülkelerde yaşadığı bilgisini veren Akbulut, bu yaş dilimindeki bireylerin patent konusunda daha fazla bilinçlendirilmesi gerektiğini ifade etti. Patentlerin ülkelerin refah düzeyini artırmasına kritik bir yere sahip olduğuna vurgu yapan Akbulut, “2022 temasında öne çıkan başlıklar arasında patentlerin ülkelerin refah düzeyini artırma konusu da yer alıyor. Özellikle ülkelerin gelişmişlik düzeyleriyle patent sayıları arasında doğru bir orantı var. Ülke olarak 2029 yılına kadar 1 milyon patent hedefine ulaşmamıza bağlı olarak milli gelirimizde de kayda değer bir yükseliş gerçekleşecek. 2021’i ele aldığımız hem ihracatta rekorlara imza attık hem de Fikri ve Sınai Mülkiyet Haklarında (Marka, Patent/Faydalı Model Tasarım ve Coğrafi İşaretler) önemli yükselişler gerçekleştirdik” açıklamasında bulundu.

“Üniversite ve Sanayi iş birliğine ciddi görevler düşüyor”

Dünyadaki teknik bilgilerin yüzde 80’lik kısmının patent dokümanlarında yer aldığına vurgu yapan Akbulut, “Amerika’yı yeniden keşfetmemize gerek yok. İhtiyaçların doğru tespiti noktasından yola çıkarsak, mevcut bilgilere daha fazla katkı sağlamış oluruz. İlave olarak patent okur-yazarlığı konusunda ne kadar fazla mühendis yetiştirirsek aynı derecede Ar-Ge ve Ür-Ge çalışmasının da katma değerlerini artırmış oluruz. Üniversite ve sanayicilerimize bu konuda ciddi görevler düşüyor” değerlendirmesini yaptı.

26 Nisan Dünya Fikri Mülkiyet Günü ve Patent Haftası Kutlu Olsun.