Mart 2024’te Makine Mühendisliği ve Isıtma Teknolojileri Alanında Öne Çıkan Patent Başvuruları

Mart ayı, makine mühendisliği ve ısıtma teknolojileri alanında inovasyonun öne çıktığı bir ay oldu. Arçelik Anonim Şirketi bu süreçte 10 patent başvurusu ile liderliği elinde tutarken, Vestel Beyaz Eşya 8 başvuru ile takip etti. Almanya merkezli BSH Hausgeräte ise 5 başvuru ile dikkatleri üzerine çekti. Üniversiteler bazında, Yıldız Teknik, Boğaziçi ve Tokat Gaziosmanpaşa üniversiteleri her biri birer patent ile temsil edildi.

Mart ayında toplam 184 patent başvurusu yayımlandı; bunların 83’ü yerli, 101’i ise yabancı başvurulardı. Ulusal başvuruların oranı %45 iken, yabancı başvurular %55 oranında gerçekleşti. Uluslararası platformda, Çin 37,941 başvuru ile öne çıktı. ABD ve WIPO ise sırasıyla 2,253 ve 1,676 başvuru ile takip etti. En aktif firmalar Samsung Electronics, Bosch GmbH ve LG Electronics oldu.

Patent başvurularının sektörel dağılımına bakıldığında, makine mühendisliği bileşenleri, aydınlatma ve ısıtma teknolojileri dikkat çekti. Özellikle F sınıfı altında yapılan başvurular, mühendislik elemanları ve aydınlatma, ısıtma, soğutma gibi çeşitli teknik alanları kapsıyor. Enerji verimliliği ve çevresel etkiler, bu dönemdeki inovasyonların ana temasını oluşturdu. İnovasyonlar, küresel ısınmayla mücadele ve daha yeşil teknolojilere doğru yönelimin bir göstergesi olarak değerlendirilebilir.

Adres Patent Uzman Görüşü

Türkiyeki F sınıfında Mart ayında yayına çıkan başvurular incelendiğinde; geçen seneki gibi EPO dan gelen yurtdışı fasikül başvurularının ulusal başvuruların önüne geçtiği görülmektedir.

Espacenet verileri incelendiğinde; F sınıfında özellikle 19 adet (main group) bulunmakta. En çok başvuru yapılan alt gruplar incelendiğinde “Motorlar makinelerin veya cihazların çerçeveleri, muhafazaları veya yatakları; standlar; destekler “gelmekte olup. Makine mühendisliğinin temeli olan bileşenlerden oluştuğunu görmekteyiz.

Bu yıl espacenette Mart ayında F sınıfında yayına çıkan toplam 46,937 başvuru bulunmaktadır. Geçen sene bu ayda yayına çıkan 60,960 adet başvuru bulunmaktadır. Bu yıl bu rakamlarda bir düşüş olmasının gerekçesi henüz yayımlanmayan patent başvurularının bulunmasıdır.

Makine mühendisliği dalının en çok başvurulan ikinci dalı “Yaylar, amortisörler, titreşimi söndürmek için araçlar” yani ana parçalara yardımcı olan ekipmanlardır.

En çok başvurulan 3. Konu olarak da Klima ve iklimlendirme konusu gelmektedir. Bu da küresel ısınmayı yavaşlatmak ve önüne geçmek için bu alanın da aktif şekilde kullanıldığı görülmektedir.