Patent Kanunu’nun yasalaşmasının ardından Adres Patent yeni bir açıklama yaptı. Adres Patent Genel Müdür Yardımcısı Cumhur Abdullah Akbulut, “Marka ve Patent Vekilliğine olan bakış açısı değişiyor” dedi.

Cumhur Akbulut, Patent Kanunu’nun değişmesiyle gelen yeni anlayışın; yönetim, denetim ve meslek sahibi kişilerin sorumluluğunu artırdığını söyledi. Bu gelişmenin Patent ve Marka Vekilliği’ne olan bakış açısını değiştireceğini belirtti.

“MERDİVEN ALTI FİRMALAR BARINAMAZ”

“Sınai Mülkiyet kavramının son dönemin ekonomik ve teknolojik gelişiminin kilit rollerinden birini üstlenmesi Türkiye için kanunu büyük ihtiyaç haline getirmişti. O yüzden bu kanunda sürelerin kısaltılması, uyuşmazlıkların mahkemeye taşınmadan çözülmesi en önemli hedeflerden bir tanesi” diyen Akbulut, yeni çıkan Patent ve Marka Vekilleri disiplin yönetmeliğiyle merdiven altı tabir edilecek kalitesizlikte hizmet veren kurumların barınmasının mümkün olmadığını söyledi.

“EĞİTİMLER SÜRECEK”

Akbulut, “Kanunun çıkmasıyla, marka, patent, faydalı model, tasarım, coğrafi işaret konusunda bilincin artmakta olduğunu gözlemliyoruz. İhtiyaçları karşılamak adına bu konuda geçmişte de yaptığımız gibi sanayi-üniversite işbirliğiyle sürdürdüğümüz eğitimleri artırarak devam ettireceğiz” dedi ve şöyle devam etti:

“Adres Patent olarak 2023 hedefimiz “1 Milyon Patent”e ulaşmak. Bu hedefe ulaşabilmemiz için yeni kanun bize ciddi bir güç veriyor. Mesleğe duyulan ihtiyacı artıran gelişmeler kaliteli hizmet veren firmaları da öne çıkarıyor” dedi.

Kanun çıkmadan önce, özel sektör, kamu kurumları ve STK’lardan görüş alınarak titiz bir çalışma yürütüldüğünü belirten Akbulut, “Yeni yasa ‘Marka’, ‘Patent ve Faydalı Model’, ‘Coğrafi İşaret ve Geleneksel Ürün Adı’, ‘Tasarım’, ‘Ortak ve Diğer Hükümler’ şeklinde 5 ayrı bölümde detaylı bir şekilde değerlendiriliyor. Biz de Adres Patent olarak yapılan değişikliğe katkı sağladık” dedi.