Marka tescili, tescil sahibine tescili alınan mal ve hizmetler için tekel hakkı verir. Bu marka tescilinin en bilinen önem ve faydası olsa da markayı tescil ettirmenin sağladığı birçok önemli hak vardır. Gelin bunlara birlikte bir göz atalım:

Öncelikle markanın neyi ifade ettiğini hatırlayalım; “Marka, bir teşebbüsün mallarının veya hizmetlerinin diğer teşebbüslerin mallarından veya hizmetlerinden ayırt edilmesini sağlaması ve marka sahibine sağlanan korumanın konusunun açık ve kesin olarak anlaşılmasını sağlayabilecek şekilde sicilde gösterilebilir olması şartıyla kişi adları dâhil sözcükler, şekiller, renkler, harfler, sayılar, sesler ve malların veya ambalajlarının biçimi olmak üzere her tür işaretten oluşabilir. ” Markalar aynı zamanda ürünleri ya da hizmetleri temsil eder. Firmaların en önemli taşınmaz değeri olan markalar prestij ve hukuki anlamda da avantaj sağlar.

İşletmeleri taklit ve rekabete karşı koruyarak her zaman bir adım önde olmalarını sağlar. Her şeyden önemlisi tescilli bir markanın tüm hakları marka sahibine aittir ve izin vermediği sürece üçüncü kişiler kullanamaz. Marka sahibi isterse markayı devredebilir, lisans verebilir, teminat gösterebilir, rehnedebilir ve marka üzerinde hukuki haklarını kullanabilir.

Marka Tescilinin Diğer Önemli Avantajları

Marka Tescili Güven Unsurudur

Sektörde edineceğiniz bir marka sizleri rakiplerinizin önüne geçirir, tüketici için güven unsuru yaratır, seçimi kolaylaştırarak gelir kaynağınızı yükseltir.

İsim Hakkı İle Birlikte Sektörle Tekel Sağlar

Marka tescili sadece kendinize ait markanın korunmasını değil aynı zamanda tescilli marka ile ayırt edilemeyecek derecede benzer markaların da tescil edilmesini ve kullanılmasını önleyen hukuki haklar tanır.

Devlet Teşvikleri, Kalite Belgeleri ve Birçok Üretim İzni Gereklidir

Marka tescili devlet teşviklerinden yararlanmanızı, kalite belgeleri (TSE, ce gibi ) almanızı ve com tr alan adını tescilleyebilmenizi sağlar. Aynı zamanda Gıda ve ilaç sanayi gibi sektörlerde marka tescili üretim yapabilmek için bir zorunluluktur.

Uluslararası Pazarlara Girebilmenizi Sağlar

Marka tescilinde ülkesellik prensibi geçerlidir. Yani markalar tescil alındıkları ülke sınırları içerisindeki hak ve korumalardan yararlanır. Bu nedenle özellikle ihracat yapan firmaların, markalarını ihracat yaptıkları ülkelerde de tescil ettirmeleri gerekmektedir. Aksi taktirde; o ülkeler ile yapmak istedikleri ticareti gerçekleştiremeyebilir, yasal yaptırımlarla karşılaşabilirler.

Yurtdışı marka tescil işlemleri ile ilgili daha detaylı bilgi için tıklayınız.

Tescil Öncesi Araştırma Yapılması Neden Önemlidir?

Tescili alınmak istenen bir markanın aynısı ya da benzeri tescil edilmek istenen ürün ve hizmet sınıflandırmalarında daha önce farklı bir kişi ya da firma tarafından tescil edildiyse bu durumda marka tescil başvurunuz olumlu sonuçlanmayacaktır.

Bu nedenle tescil edilmek istenen markanın doğru sektörlere ait sınıflandırmalarda ön araştırmasının yapılması ve marka tescil başvurusu için uygunsa. başvuru işleminin gerçekleştirilmesi çok önemlidir.

Marka tescil başvurusu hakkında daha detaylı bilgi almak ve marka araştırması talebinde bulunmak için tıklayınız.