Marka sorgulama , marka tescil başvurusu yapmadan önce, aynı veya benzer bir markanın tescilli olup olmadığını bilmemizi sağlar. Ayrıca detaylı yapılan bir marka sorgulama işlemi ile tescil başvurusu yapacağınız markanın sadece benzerlik değil, diğer tescil edilebilirlik kriterleri açısından da analiz edilmesini sağlar.

Marka sorgulama neden önemlidir?

Öncelikle markanın tanımını hatırlayalım:

Marka: “Bir teşebbüsün mallarının veya hizmetlerinin diğer teşebbüslerin mallarından veya hizmetlerinden ayırt edilmesini sağlaması ve marka sahibine sağlanan korumanın konusunun açık ve kesin olarak anlaşılmasını sağlayabilecek şekilde sicilde gösterilebilir olması şartıyla kişi adları dâhil sözcükler, şekiller, renkler, harfler, sayılar, sesler ve malların veya ambalajlarının biçimi olmak üzere her türlü işarettir.”

İşletmeniz tescil almadığı bir markayı kullandığında, her zaman için ticari olarak yasal risklerle karşı karşıya kalma ihtimali vardır.   Bu nedenle marka tescili yaptırmak ticaretin en önemli adımlarından birisidir.

Etkili ve kapsamlı bir marka sorgulama işlemi ile marka tescil başvurusu yapmadan önce, tescil ettirmek istediğiniz markanın tescil edilebilirlik kriterleri açısından ayrıntılı bilgilerine ulaşabilir ve risk oranınızı büyük ölçüde düşürmüş olursunuz. Böylece marka tescilinizi sorunsuz tamamlayabilir ve ticari faaliyetlerinize hız kesmeden devam edebilirsiniz.

Tescilsiz bir marka kullandığınızda her zaman için bir marka ihlali davası ile karşılaşma riskiniz olacaktır. Bu davalar bazen yıllarca sürebilir. Sadece dava süreci değil, marka ihlali nedeni ile marka adınızı, tabelalarınızı, etiketlerinizi, web sitenizi, ambalajınızı değiştirmeniz gerekebilir. Bu da işletmenin yeni marka kimliğine yönelik pazarlamaya daha fazla para ve zaman harcamanıza neden olacaktır.  Herhangi bir markayı kullanmadan önce marka sorgulama yaparsanız, bu tarz yeniden markalaşma süreçlerinden kurtulursunuz.

Marka Sorgulama Nasıl Yapılır?

Marka sorgulama işleminin sadece benzer markalara karşı değil, diğer tescil edilebilirlik kriterlerine göre de yapılması gerekir. Bu süreç konunun uzmanı olan marka vekil firmaları tarafından yapıldığında daha doğru sonuçlar almanızı sağlar

Adres Patent Marka Sorgulama

Adres Patent, 2000 yılından beri faaliyet gösteren ve ‘TÜRKİYE’DE TESCİLSİZ MARKA KALMAYACAK ve TÜRKİYE PATENTLE KALKINACAK’ ilkesi ile hareket eden uzman bir vekil kuruluştur.

Adres Patent’in profesyonel marka uzmanları tarafından yürütülen bir marka sorgulama işlemi, marka tescil sürecinizi zahmetsiz ve kolayca tamamlamanızı sağlar. Şimdi ücretsiz marka sorgulama desteği almak için bizimle iletişime geçin.