Madrid Protokolü’nün 131’nci Ülkesi Katar Oldu

Marka tescilinde tek bir başvuruyla birden fazla ülkede geçerlilik sağlayan Madrid Protokol’ünü imzalayan 131’inci ülke Katar oldu. Böylece Madrid Protokolü ile başvuru yapan marka sahiplerinin 3 Ağustos itibarı ile Katar’a yeniden marka başvurusu yapması gerekmeyecek. 

Tek bir başvuruyla birden fazla ülkede marka tesciline imkân sağlayan Madrid Protokolü’nün yeni halkasına Katar’da eklendi. 3 Ağustos itibarı ile Madrid Protokolü aracılığı ile marka başvurusu yapılması durumunda Katar’a yapılacak marka başvurularında ek bir işlem yapması gerekmeyecek. Türkiye ile Katar arasındaki ticari hacmin 2023 itibarı ile 1,3 milyar doların üzerinde olduğuna işaret eden Adres Patent Genel Müdürü Cumhur Akbulut, “Türkiye-Katar arasındaki ticari ilişkiler gelişmeye açık. Özellikle inşaat malzemeleri, gıda, demir-çelik gibi ürünler bu ülkeye gönderdiğimiz başlıca ürün kalemleri arasında yer alıyor” ifadelerini kullandı.

Tek bir başvuruyla birden fazla ülkeye giriş yapılabiliyor

Madrid Protokolü’nün ihracatçılara önemli avantajlar sağladığının altını çizen Cumhur Akbulut, “Madrid Protokolü özellikle zaman ve maliyet açısından ihracatçılarımıza ciddi avantajlar sunuyor. Tek bir başvuruyla birden fazla ülkeye başvuru yapabildiğiniz için bu durum, globalde marka ve bilinirlik çalışmalarının da hızlı bir şekilde ilerlemesine katkı sağlıyor” diye konuştu.

Borsadaki şirketlerin toplam aktifleri içerisinde Sınai mülkiyet hakları yüzde 80’in üzerinde paya sahip

Marka başvurularının şirketlerin aktif kaynakları içerisinde yer aldığını ve yapılan her bir başvurunun daha fazla önem kazandığına dikkat çeken Akbulut, “Özellikle birçok firma marka tescil başvurusu yaptığı ülkeleri sıklıkla vurgulamaya başladı. Bu durum ülke sanayisi için oldukça değerli. Son dönemlerde bakıldığında ise borsada yer alan yer alan şirketlerin toplam aktifleri içerisinde fikri ve sınai mülkiyet hakları yüzde 80’in üzerinde bir paya sahip” bilgisini verdi.