Markanızın benzersiz ve akılda kalıcı olmasını istemez misiniz?

Gelişen teknoloji ve küreselleşme ile birlikte mevcut pazarlarda rekabet oldukça arttı. Aynı alanda hizmet veren markalar veya potansiyel olarak aynı hedef kitleye seslenen markalar birbirinden ayırt edici özellikler kazanmak istiyorlar. Markaların bu isteklerine cevap ise “logolardan” geliyor.

Logolar, hedef kite ve müşteriler üzerinde kalıcı izlenimler bırakabilen benzersiz ve değerli bir işletme varlığıdır. Ayrıca logolar içerisinde işletmenin kurumsal kimliği hakkında da oldukça önemli olan bilgileri içerir.

İşletmeler için büyük önem arz eden logolarının korunması ise başlı başına çok detaylı incelemeler gerektirmektedir. Bu yazımız logo tescilini ve tescilin nasıl gerçekleştirildiği konularını içeriyor.

Logo Nedir?

Logo bir marka, kurum, kuruluş, şirket, oluşum, topluluk yada fikri temsil eden ve içerisinde grafiksel ögeleri barındıran sembol ya da şekillere verilen isimdir. Yani bir anlamda tüketicileri bilgilendiren marka sembolleridir.

Logolar işletme ve kurumların, kurumsal kimliklerinden ve imajlarından bağımsız olarak tasarlanmaması gereken göstergelerden bir tanesidir. Ayrıca logolar markaları birbirinden ayırır. Tüketicilere hatırlatıcı görevini üstlenen görsel unsurlardır.

Logo Tescili Nedir?

Logo tescili, markanın logosunun yasal olarak güvence altına alınmasıdır. Tescilin amacı logonun aynısı ya da ayırt edilemeyecek derecede benzerinin 3. kişiler tarafından herhangi bir amaçla kullanılmasının önüne geçmektir.

Logo tescili ile logolar yasal olarak güvenceye alındığı için markalar adına çok önemlidir.

Logo Tescilinin Önemi

Bir marka olarak logo tescilinizi yaptırmadığınızı hayal edin. Karşınıza birçok aşılması zor problem çıkabilir. Markanızı rakiplerinizden ayıran en önemli unsurlarından biri risk altına girmiş olur.
Logonuz başka bir marka tarafından kopyalanabilir ve tescilinizi almadığınız için logonun size ait olduğunu ispatlayamayabilirsiniz. Logonuzu kopyalayan firma, eğer logoyu kendi adına tescil etirirse; siz kendi logonuzu değiştirmek zorunda kalmaya varacak sonuçlar ile karşılaşabilirsiniz.

Logo değişiklikleri küçük revizeler halinde yapıldığında müşteride büyük yankılar oluşturmaz. Fakat birdenbire logonun tamamen değişmesi müşterinin markadan uzaklaşmasına ve yabancılaşmasına neden olmaktadır. Bu gibi durumlarla karşı karşıya kalma riskinizi en aza indirmek için mutlaka logonuzu tescil ettirmeniz gerekmektedir.

Logo Tescilinin Faydaları Nelerdir?

Markanızın yanı sıra logonuzu da tescil ettirmenizin başlıca faydaları şu şekildedir:

  • Logo sadece tescil sahibi tarafından kullanılabilir.
  • Logonun bütün hakları tescil sahibine ait olur.
  • Logo tescili yapan taraf lisans verme/devretme gibi alternatifli haklar kazanır.
  • Marka imajı güçlenir.
  • Yasalar ile markanın ve logonun kopyalanmasını, aynısının veya bir benzerinin yapılmasının önüne geçilmiş olunur.
  • Kalite belgeleri alma süreçleri kolaylaşır.

5 Adımda Logo Tescil Başvurusu Nasıl Yapılır?

1. Logo tescili için ilk olarak Türk Patent Kurumu’nun istediği belgeler kusursuz bir şekilde hazırlanmalıdır. Tescil sürecinizin hızlı ve eksiksiz ilerleyebilmesi için ihtiyacınız olan uzman desteğine Adres Patent ile ulaşabilirsiniz.

2. Türk Patent ve Marka Kurumu, belgelerde bir eksiklik görürse logo sahibine iki aylık bir müddet tanır. Logo sahibinden bir geri dönüş gelmezse başvuru iptal edilir.

3. Logo tescili başvurusunda herhangi bir sorun tespit edilmezse Resmi Marka Bülteni’nde yayınlanır.

4. Yayınlandığı sırada başvurular üçüncü kişilerin itirazlarına açıktır. İtiraz gelmesi durumunda logo tescili başvurusuna dair inceleme süreci başlatılır.

5. Herhangi bir sorunun yaşanmadığı durumlarda başvurulara ait tescil işlemleri tamamlanır. Tescil Belgesi başvuru sahibine teslim edilir. Özetle, logo tescili süreci tamamlanmış olur.

Logo tescili almak bir marka için olmazsa olmaz durumların başında gelmesi ile birlikte kurumların tek başına yönetebilecekleri bir olay değildir. Profesyonel bir marka ile çalışmak hem iş akış hızını hızlandırır hem de tescil sürecinin başarılı bir şekilde yürütülmesini sağlar.

Logo Tescil İçin Gerekli Evraklar Nelerdir?

Sürecin sorunsuz bir şekilde ilerlemesi için gerekli evraklar herhangi bir eksiği olmadan Türk Patent ve Marka Kurumu’na iletilmelidir. Logo tescil için gerekli evrakların hazırlanmasında uzman marka vekilleri süreci takip etme görevini üstlenirler. Destek alacağınız vekil firmayı çok iyi seçmeniz gerekmektedir. Sizi doğru ve eksiksiz yönlendiren bir patent firması ile çalışırsanız hiç panik yapmanıza gerek kalmaz.

1. Şahıs başvurusunda logo tescil için gerekli evraklar:

a. Kimlik Belgesi Fotokopisi
b. Belirlenen Logo Örneği
c. İmzalı Vekaletname

2. Firma başvurusunda logo tescil için gerekli evraklar:

a. Vergi levhası örneği
b. Belirlenen Logo Örneği
c. İmzalı ve kaşeli Vekaletname

Logo Tescil Türleri Nelerdir?

Logo tescil ettirmek için 2 seçenek mevcuttur. Birincisi marka ismi içeren logoları tescil ettirmektir. İkincisi ise figüratif unsur olarak adlandırılan, içerisinde yalnızca görsel unsur içeren logoları tescil ettirmektir.

a. Marka ismi içeren logolar: Marka ismi içeren logolar içerdiği kelime ile birlikte başvuruya konu olurlar. Bu başvuru tipinde hem marka hem de logo koruma altına alınır.

b. Sadece görsel(figüratif) unsur içeren logolar: Bu tür logolar sadece figüratif unsurlar içerdiğinden; bu figüratif unsurların içerdiği görselin korum altına alınmasıdır. Bu logolar marka barındırmadığından logonun tescil edilmesi ile aynı zamanda marka da korunmaz. Markanın korunabilmesi için onun da tescilinin yapılmış olması gerekmektedir.

Adres Patent İle Logolarınızı Koruma Altına Alın!

Adres Patent marka, patent ve telif hakları konusunda ileri düzeyde bir birikim ve deneyime sahiptir. Müşterilerine, marka, patent, telif hakları ve fikri mülkiyet hakları konusunda uluslararası düzeyde tavsiye ve uzman kadrosuyla danışmanlık yapmaktadır. Markanızın logo tescili ile ilgili detaylı bilgi için uzmanlarımızdan bilgi alabilirsiniz.