Bu yıl, ‘Kadın ve Fikri Mülkiyet: Yenilik ve Yaratıcılığı Hızlandırmak’ temasıyla kutlanan patent haftası birçok buluşun ticarileştirme süreçlerinin gün yüzüne çıkmasını sağladı. Reel sektör ve üniversitelerdeki birçok kadın, geliştirdiği buluşları patent, inovasyon ve ticarileştirme paydasında buluşturdu.

Dünyada her yıl 26 Nisan Dünya Fikri Mülkiyet Günü olarak kutlanıyor. Etkinlikler kapsamında Türkiye Patent Hareketi Platformu ve Adres Patent iş birliğinde, İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa’nın ev sahipliğinde ‘Kadın ve Fikri Mülkiyet’ paneli gerçekleştirildi. Etkinliğe, İstanbul Üniversitesi Cerrrahpaşa Rektör Yardımcısı Erol İnce, Türkiye Patent Hareketi Platformu Başkanı Av. Ali Çavuşoğlu, İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa BAP Koordinatörü Prof. Dr. Ela Tarakçı, İstanbul TTO Genel Müdürü Aral Barkın Arak, Tezmeksan Yönetim Kurulu Üyesi Fatma Aydoğdu, Arnica Yönetim Kurulu Başkanı Senur Akın Biçer, İÜC Tıp Fakültesi Öğretim Üyesi Zeynep Banu Güngör, İÜC Mühendislik Fakültesi Öğretim Üyesi Funda Özkök, Veritas Çevre ve Rönesans Ekspertiz Genel Koordinatörü Özüm Çınar katıldı. Moderatörlüğünü Fatma Aydoğdu’nun yaptığı etkinlikte kadınların sınai mülkiyet ekosistemindeki yeri ele alınırken, panalistlerin geliştirdiği buluşlardan bahsedildi.

İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa, 593 patentin 180’ini tescilledi

Etkinliğin açılış konuşmasını yapan İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Rektör Yardımcısı Erol İnce, üniversite olarak takip ettikleri 563 patentlerinin olduğunu söyledi. Patentlerin değere dönüştürülmesinin öneminden bahseden İnce, “Patentlerin değere dönüştürülmesi oldukça kıymetli” dedi. Üniversite olarak 27 marka başvurusu yaptıklarını kaydeden İnce, 11 markanın tescil aldığını diğer markalarla ilgili süreçlerin devam ettiğini kaydetti. 563 patentten yaklaşık 180’nin tescil olduğuna vurgu yapan İnce, buluşlarda üniversite olarak ticarileştirmeye önem verdiklerini ve bunu hızlandırmak adına patentleri sınıflandıracaklarını iletti. İnce, bu durumun üniversite sanayi iş birliğini güçlendireceğini belirtti.

Türkiye PCT başvurularında kadın mucitler özelinde ikinci

Türkiye Patent Hareketi Platformu Başkanı Av. Ali Çavuşoğlu, Türkiye’de kadın mucit sayılarının istikrarlı bir şekilde artış gösterdiğine vurgu yaparak, “Özellikle yurt dışı PCT sıralamalarında kadın mucitler özelinde ülkemiz ikinci sırada yer alıyor. Diğer yandan dünyada biyoteknoloji, kimya gibi katma değeri yüksek ürünlerin geliştirildiği alanlarda kadın mucitlerin sayısı oldukça fazla. Bulaşık makinesinden sileceğe kadar birçok buluşta kadın mucitlerimizin imzası var” ifadelerini kullandı. Türkiye Patent Hareketi Platformu olarak 2029’a kadar 1 milyon patente ülke olarak ulaşılmasını hedeflediklerini dile getiren Çavuşoğlu, üniversite öğrencileri ve kadınların bu hedefe ilerlemede kritik bir yere sahip olduğunun altını çizdi.

Patent alanında kendisini yeniliyor

İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa BAP Koordinatörü Prof. Dr. Ela Tarakçı, üniversite olarak patent alanında kendilerini yenilediklerini ifade etti. Yenileme sürecine ilişkin bilgi veren Tarakçı, 2023’te proje destekleme ve uygulama esasları kılavuzunu yenilediklerini söyledi. Proje kültürünün öğrencilik döneminden itibaren bir bilinç olarak yerleştirilmesini önemsediklerine vurgu yapan Tarakçı, YÖK’ün üniversiteler için açmış olduğu projelerle ilgili de destekler sunmaya başladıklarını söyledi. Tarakçı üniversitelerinde devam eden projeler hakkında bilgi vererek bazı projelerin ticarileştirilmesi konusunda özel çalışmalar yaptıklarını söyledi.

Patent portföyü bakımından Türkiye’nin önde gelen üniversiteleri arasında yer alıyor

İstanbul TTO Genel Müdürü Aral Barkın Arak, teknoloji transfer ofislerinin üniversite sanayi iş birlikleri konusunda kilit bir role sahip olduğuna vurgu yaptı. İstanbul TTO olarak reel sektördeki firmalara sınai mülkiyet hakları başta olmak üzere birçok alanda hizmet verdiklerini dile getiren Arak, İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa’nın patent portföyü bakımından Türkiye’nin önde gelen üniversiteleri arasında yer aldığını kaydetti. Ticarileştirme sayılarının yıllık bazda istedikleri seviyede olmadığını dile getiren Arak, bundan sonraki süreçte ticarileştirme noktasında çözüm ortaklığı modeliyle uzmanlaşmaya gitmek olduğunu iletti. Arak, bu modelle ticarileştirme konusunda nokta atışı yaparak firmalarla bir araya gelmek istediklerini söyledi.

“İhtiyaçtan yola çıkarak ürün geliştirme ve ticarileştirme çalışmalarımızı gerçekleştirdik”

İÜC Tıp Fakültesi Öğretim Üyesi Zeynep Banu Güngör, bebeklerde idrar yolu enfeksiyonu olduğunu renk değiştirerek tespit eden bir buluş yaptıklarına dikkat çekerek, “Çocuklarımızı yetiştirirken bebeklik döneminde özellikle de idrar yollarında yaşanan sorunları odak noktasına alarak yola çıktık. İdrar yolu enfeksiyonu bebeklik döneminde en sık karşılaşılan enfeksiyon tiplerinden birisi, bu ihtiyaçtan yola çıkarak ürün geliştirme ve ticarileştirme çalışmalarımızı gerçekleştirdik. Ürünümüz olası bir idrar yolu enfeksiyonunda renk değiştiriyor” dedi.

Ürünlerin ticarileştirme çalışmalarını başlattı

İÜC Mühendislik Fakültesi Organik Kimya Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Funda Özkök, hali hazırda 8 patentinin bulunduğuna vurgu yaparak, “Bunlardan 7 tanesi ulusal 1 tanesi de uluslararası alanda tescil edilmiş durumda. Üç başvurumuz daha olacak ve bu buluşların hepsi farklı farklı alanlarda” dedi. Özkök, geliştirdikleri ürünlerin özelliklerinden bahsederek ticarileştirme çalışmalarını başlattıklarını kaydetti.

“Üniversite ile bağınız sanayide sizi çok daha güçlü hale getiriyor”

Veritas Çevre ve Rönesans Ekspertiz Genel Koordinatörü Özüm Çınar, karbon ve su ayakizinin azaltılması konusunun reel sektörde öne çıkan temel başlıklar arasında yer aldığına vurgu yaparak, “Atık suların yeniden kullanılabilir hale getirilmesini sağlayan bir buluş yaptık. İlave olarak geliştirdiğimiz üç ürünümüzün patentini aldık, bu ürünlerin prototiplerini de yaptık. Üniversitemizin bu konuda ciddi katkıları oldu, üniversite ile bağınız sanayide sizi çok daha güçlü hale getiriyor” şeklinde konuştu.

Arnica, 77 patent 57 markaya tescil aldı

Arnica Yönetim Kurulu Başkanı Senur Akın Biçer, firmalarının kuruluş sürecinden bahsederek, “Patent alanında ciddi çalışmalar yaptık. Özellikle elektrikli süpürge konusunda uzmanlığımız var, bu uzmanlığı aldığımız patentlerle de tescilledik. Toplamda 77 tane güncel patent tescilimiz var, bunlardan 7 tanesinin hem ulusal hem de uluslararası tescili yapılmış durumda 7 ürünümüzün dışında ilave olarak iki ürünümüzün de PCT süreçleri devam ediyor” şeklinde konuştu. 27 ürünün de tasarım başvurularını gerçekleştirdiklerini anlatan Biçer, 57 markaya tescil aldıklarına dikkat çekti.