Dünya Fikri Mülkiyet Örgütü (WIPO) verilerine göre uluslararası patent başvurularında (PCT) kadın mucitlerin oranı artış gösteriyor. Buna göre 2007’den 2021’e kadar kadın mucitlerin oranı yüzde 10’dan yüzde 16’ya yükselerek yüzde 6’lık artış kaydetti.

Türkiye ve dünyada kadın mucitlerin oranı yükseliş trendi gösteriyor. Bu yükselişte Türkiye’nin ortalamanın üzerinde performans gösterdiğine vurgu yapan Adres Patent Genel Müdürü Cumhur Akbulut, “Dünyada 2007’den 2021’e kadarki dönemde PCT başvurularında kadın mucitlerin oranı yüzde 10’dan yüzde 16 yükselirken artış oranı yüzde 6 olarak kayıtlarda yer aldı. Aynı dönemler içerisinde ülkemizde bu oran yüzde 15’in üzerinde gerçekleşmiş durumda” ifadelerini kullandı. Dünyada kadınlar reel ekonomide daha fazla yer almasının kalkınmayla doğru orantılı olduğuna dikkat çeken Akbulut, uluslararası raporların da bu olguya dikkat çektiğini söyledi.

Türkiye Çin’i geride bıraktı

Kadın mucitlerin PCT başvuruları içerisindeki sıralamasından da bahseden Akbulut, “Ülkemiz yüzde 24,2 ile İspanya’dan sonra ikinci sırada gelirken, Çin üçüncü sırada yer alıyor” ifadelerini kullandı. Kadın mucitlerin ürün ticarileştirme süreçlerinde de önemli role sahip olduğuna dikkat çeken Cumhur Akbulut, patent araştırması süreçlerinde kadın buluşçuların ağırlıklı olduğuna vurgu yaptı. Kadınlara yönelik verilen teşvikler ve girişimcilik konusunda kadınların daha fazla reel sektörde yer alması adına yapılan açılmalarını meyvelerini vermeye başladığına dikkat çeken Cumhur Akbulut, “20 yıl önceyle 20 yıl sonrasını kıyasladığımızda birçok meslekte artık cinsiyet kavramının kalktığını görüyoruz. Bu durum kadınların ülke ekonomisine olan katkılarının artmasında son derece kıymetli. Bu vesileyle tüm kadınlarımızın 8 Mart Dünya Kadınlar gününü kutluyorum” dedi.

“İhracatçılarımızın işini kolaylaştıran bir yapı sunuyor”

Öte yandan özellikle yurt dışı patent başvurularında ülkelere önemli kolaylıklar sunan PCT başvurularının birçok kurum ve kuruluşa hem zaman hem de maliyet yönünden önemli avantajlar sunduğunu anlatan Akbulut, “Her bir ihracatımız ürün geliştirirken ürününü pazarlama noktasında ve koruma altına almalı. Bu kapsamda PCT başvuruları hedef ülkelere başvuru noktasında ihracatçılarımızın işini kolaylaştıran bir yapı sunuyor” diye konuştu.