Akbulut: Kadın mucitler farklı teşvik mekanizmalarıyla desteklenmeli

Sınai mülkiyet hakları alanında kadın mucitleri sayısını artırılması adına KOSGEB modelinde olduğu gibi teşviklerin verilmesi gerektiğini dile getiren Adres Patent Genel Müdürü Cumhur Akbulut, ekonomide topyekün kalkınma modeline katkı sağlayacağını belirtti.

Dünyada ve Türkiye’de kadınların ekonomide daha fazla söz sahibi olması adına birçok alanda çeşitli teşvik mekanizmaları devreye alınıyor. Dünya Fikri Mülkiyet Teşkilatı (WIPO) Patent haftasının bu yıl konusunu ‘Kadınlar ve Fikri Mülkiyet: Yenilik ve Yaratıcılığı Hızlandırmak’ olarak belirledi. Adres Patent Genel Müdürü Cumhur Akbulut, kadın buluşçuların daha fazla ürün icat etmesi adına kadınlara yönelik özel teşviklerin verilmesi gerektiğine vurgu yaparak, “Kadın mucitler özelinde beş yıl boyunca yapılan patent başvurularına Türk Patent ve Marka Kurumu tarafından başvuru harcı alınmayabilir. KOSGEB tarafından kadınlarımız nasıl destekleniyorsa Türk Patent ve Marka Kurumu tarafından da böyle bir mekanizma devreye alınmalı. Böylece hem reel sektörde üretimden istihdama kadar birçok alanda zincirleme bir etki oluşturulmasının önü açılır hem de kadın mucitlerin sınai mülkiyet ekosistemindeki önemini daha fazla artırmış oluruz” ifadelerini kullandı.

Kadın mucitlerin patent başvuruları katma değerli alanlarda yoğunlaştı

Türkiye’de ortalama patent başvuru sayısı yıllık bazda 8 dolayında yer alırken gerçekleştirilen başvurularda kadınların ağırlığı oldukça az. Akbulut, Türkiye’deki kadın mucitlerin toplam buluşlardaki oranının az olduğuna dikkat çekerek, “Bu oran yüzde 10’u geçmez özellikle sanayide kadınların yapmış olduğu patent başvuruları oldukça az, daha çok ilaç ve kimya alanlarında patent başvurularının kadınların ön plana çıktığını görüyoruz” dedi. Kadınların reel sektörde daha fazla patent başvurusu yapması adına üniversitelere ciddi görevler düştüğünü anlatan Akbulut, “Özellikle bazı bölümlerin bitirme tezlerinde araştırma ve patent başlıkları daha fazla ağırlık verilmesi hem kadın buluşçularımızın artmasına hem de sınai mülkiyet ekosisteminde daha etkin bir şekilde rol almamızda etkili olacak” ifadelerini kullandı. Ar-Ge merkezlerinde çalışan kadın sayılarının artırılması gerektiğini ileten Akbulut, “PCT başvurularında ülkemizi diğer ülkelerle karşılaştırdığımızda kadın buluşçu başvurularında dünyada iyi bir noktadayız. Bunu daha iyi noktalara getirmek adına hep birlikte çalışmamız gerekiyor” dedi.