Birçok ülkenin Dünya Kupası’nı elde etmek için kalite futbolcu, sık antrenman ve takım oyunun yanı sıra inovasyon çalışmaları yaptığı da görülüyor. Adres Patent Genel Müdürü Cumhur Akbulut, Dünya Patent Örgütü (WİPO) verilerine göre futbolla ilgili globalde 40 bin patent başvurusunun yapıldığını söyledi.

 

Dünyada teknik bilginin yaklaşık yüzde 80’ini patent dokümanlarında yer alıyor. Bu dokümanlarda makine, tekstil, ilaç gibi sektörlerin yanı sıra futbolla ilgili bilgilerde oldukça yoğun bir şekilde bulunuyor. Adres Patent Genel Müdürü Cumhur Akbulut, değişen dünyayla birlikte futbolunda sürekli olarak kendisini yenileyen bir sistemle yoluna devam ettiğini belirtti. Sektörde inovasyon ve Ar-Ge çalışmalarının bu gelişme paralel olarak istikrarlı bir şekilde artış gösterdiğine vurgu yapan Akbulut, “Futbolla ilgili patent çalışmalarını incelediğimiz toplamda 40 bin başvurunun yapıldığını görüyoruz. Yıllar özelinde durumu ele aldığımızda artan bir ivme söz konusu. Bu durum hem futbolcuların oyun performansına yansırken hem de daha kaliteli oyunların da ortaya çıkmasını sağlıyor” açıklamalarında bulundu.

Ekosistemi ilgilendiren birçok alana yönelik çalışmalar mevcut

Futbolla ilgili geliştirilen başvuruların bazılarına ilişkin bilgilendirmelerde bulunan Cumhur Akbulut sözlerine şöyle devam etti: “Bu alandaki başvurular, futbol oyununa özel tasarlanan ayakkabılar ve çoraplar, futbol topunda yapılan geliştirmeler, kale ile ilgili yapılan geliştirmeler, katlanabilir saha koltuk yapıları, tirbünle ilgili yapılan geliştirmeler,  futbol oyun düzeneğinde yapılan yenilikler, futbolculara özgü kondisyon aletleri, oyun kartları, polimer köpük içeren oyun topları, entegral tutuş alanlarına sahip toplar, futbol eldivenleri, futbol oynamaya özel tasarlanan ayakkabılar, futbol alanı ve çim yapılanması ile ilgili geliştirmeler, dinamik görsel göstergelere sahip spor aletleri ve sistemleri, Akıllı antrenman sistemleri, kondisyon aletlerini görmek mümkün.”

Türkiye’de futbolla ilgili 112 patent başvurusu var

Futbolun dünyada gelişen bir endüstri haline geldiğine vurgu yapan Cumhur Akbulut, ülkelerin yapmış olduğu başvuru durumlarına ilişkin de bilgi verdi. Akbulut, “Futbol alanını ilgilendiren buluşlarda ABD birinci sırada yer alırken bu ülkeyi Çin ve Japonya takip ediyor. Türkiye genelini ele aldığımızda ise 112 adet direk futbol oyunu veya futbol aksesuarları ile ilgili başvuru mevcut” açıklamalarında bulundu.