Adres Patent Genel Müdürü Cumhur Abdullah Akbulut, geri ödemesiz devlet teşvikleriyle ilgili önemli açıklamalar yaptı.
“Ekonominin büyümesi, ticaretin içerde ve dışarda geliştirilmesi, Türk şirketlerinin yurt dışında markalaşabilmeleri amacıyla Ekonomi Bakanlığı; KOSGEB, TÜBİTAK, Ticaret Odaları, Kalkınma Ajansı gibi birçok kurum ‘Geri Ödemesiz (hibe) Teşvikler’ veriyor” diyen Akbulut, destek miktarını ve başvuru yollarını anlattı.

 “DEVLETİN AMACI ÜRETİM VE İSTİHDAMI

Cumhur Abdullah Akbulut, “Teşviklerle, tasarrufların katma değeri yüksek yatırımlara yönlendirilmesi, üretim ve istihdamın artırılması amaçlanıyor” diyerek, Ekonomi Bakanlığı, KOSGEB ve TÜBİTAK Destekleriyle ilgili hazırladıkları tabloyla paylaştı.

Geri Ödemesiz Devlet Teşvikleri ve Başvuru Yolları

Desteklerle ilgili açıklamasını sürdüren Akbulut, “Yurt dışı iş gezileri, fuarlar, işletmelerin ürün ve hizmetlerini sergilemeleri açısından önem taşıyor. Yurt içinde yer alan tedarikçi, üretici ve aracı firmalar, fuarlarda yer alan işletmelerle yeni iş anlaşmaları gerçekleştirerek rekabet yoğun piyasa koşullarında büyük bir avantaj elde ediyorlar. Diğer yandan pazarlama, artık işletmelerin ana unsurlarının başında gelmektedir. Yapılan tanıtım ve pazarlama faaliyetlerinin yansımaları sadece yurtiçinde değil yurtdışında da karşılık bulmaktadır. Ülkemizin artık küresel ölçekte bir cazibe merkezi haline gelmesiyle birlikte yurtiçi fuarlarına etkin bir şekilde katılım daha büyük bir önem arz ediyor. Bu gelişmelere kayıtsız kalmayan devlet kurumları, işletmelerin yurtiçi fuarlara katılmalarını desteklemek, cesaretlendirmek ve etkin rol oynamalarını sağlamak amacıyla “Yurtiçi Fuar Destek Programı” ile yüksek oranlarda destekler veriyor” dedi.

TEŞVİK İŞLEMLERİ HİZMETİ

Yurt içi ve yurt dışı yapılan marka tescil başvuruları, endüstriyel tasarım tescil başvuruları, patent tescili, eğitim, fuar desteği ve ihracat yapan firmaların ihracat yaptıkları ülkede mağaza showroom kiralama harcamaları gibi birçok konuda hibe alabildiklerini aktaran Akbulut, Adres Patent olarak teşvik işlemleriyle ilgili de hizmet verdiklerini belirtti.