Gayrimenkul ve konut piyasasının son dönemde öne çıkan sektörler arasında yer aldığının altını çizen Adres Patent Genel Müdürü Cumhur Akbulut, “Özellikle deprem gerçeğinin kendisinin daha fazla hissettirmesi emlak ve gayrimenkul piyasasının da hareketlenmesini sağladı. Bu kapsamda mart ayında Türk Patent ve Marka Kurumu’nda bültene çıkan marka sayısı şubata nazaran 5 kat arttı” dedi.

Türkiye, Kahramanmaraş’ta meydana gelen depremlerle yaralarını sarmaya devam ediyor. Deprem gerçeğinin Kahramanmaraş depremiyle kendisini yeniden hissettirmesi güvenli bölgelere yönelik talepleri artırırken bazı sektörlerde ise bu durum marka başvurularına yansımış vaziyette. Adres Patent Genel Müdürü Cumhur Akbulut, gayrimenkul piyasasının son dönemde hareketlendiğine dikkat çekerek, özellikle deprem riski yüksek olan bölgelerden güvenli bölgelere doğru bir hareketlenmenin olduğunu dile getirdi. Buna bağlı olarak emlak ve gayrimenkul piyasasına da yönelimin artığına vurgu yapan Akbulut, “Türk Patent ve Marka Kurumu tarafından yayınlanan aylık marka bültenlerini incelediğimizde şubat ayında emlak alanında 579 marka bültene çıkarken bu rakam 2 bin 527 olarak kayıtlarda yer alıyor. Yaklaşık beş kattan fazla artış gerçekleştirilmiş durumda” diye konuştu.

İnşaat alanındaki marka başvuruları da artış trendinde

Depremle ilgili teknolojilere yönelik ticarileştirme çalışmalarının hızlandığına vurgu yapan Akbulut, “Sismik izolatörler, depremi önceden haber veren erken uyarı sistemleri başta olmak üzere bu alanda bize gelen başvurularda ciddi artışlar var” diye konuştu. Öte yandan inşaat firmalarının da yapmış olduğu marka başvurularında artış gerçekleştiğine vurgu yapan Akbulut, “İnşaat firmaları özelinde ise şubat ayında bin 333 başvuru yapılırken bu rakam mart ayında 5 bin 974’e çıkmış. Nerdeyse dört kata yakın bir artış gerçekleşmiş” ifadelerini kullandı.