Sınai mülkiyet alanındaki farkındalık çalışmalarının artması adına ‘Bir Patent Fikrim Var Kocaeli’ yarışmasının sonuçları açıklandı. Gebze Güzeller Organize Sanayi Bölgesi’nde düzenlenen etkinlikte ENKA Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’nden Biomalzeme Projesi ile Zeynep Bakır Kaya ve İpek Kahraman’ın projeleri birinci oldu.

TÜBİTAK Marmara Teknokent, Türkiye Patent Hareketi Platformu, Özel Adem Ceylan Final Teknik Koleji ve Adres Patent işbirliğiyle Gebze Güzeller Organize Sanayi Bölgesi’nde gerçekleştirilen ödül töreninde ‘Bir Patent Fikrim Var Kocaeli’ yarışmasının sonuçları açıklandı. Etkinliğe, Kocaeli Vali Yardımcısı İsmail Gültekin, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı Kocaeli İl Müdürü İlhan Aydın, Kocaeli İl Milli Eğitim Müdürü Ömer Akmanşen, , TÜBİTAK Marmara Teknokent Genel Müdür Yardımcısı Deniz Yayla, Türkiye Patent Hareketi Platformu Başkan Yardımcısı ve Adres Patent Yönetim Kurulu Başkanı Dr. Av. Ali Yüksel ve Özel Adem Ceylan Final Teknik Koleji Genel Müdürü Oğuzhan Ceylan katıldı.

Patentli ürünlerde ortalama kilogram başı ihracat değeri 10 dolar

Ödül töreninde konuşan Adres Patent Yönetim Kurulu Başkanı Avukat Ali Yüksel: kadınların sınai mülkiyet ekosisteminde daha etkin bir şekilde yer alması adına WIPO’nun, kadınlardan patent haftasına özel olarak başvuru harçlarında yüzde 60 indirime gittiğine vurgu yaparak, “Kadın buluşçuları teşvik etmek amacıyla TÜRKPATENT’ten de benzer bir uygulamayı patent haftasına özel olarak bekliyoruz. Diğer yandan mühendisleri baz aldığımızda Avrupa’da ortalama her beş mühendisten ikisinin patent alanında bir çalışması var, ülke olarak bizim de bu yönde bir çalışma yapmamız gerekiyor” diye konuştu. ABD Patent Ofisi’nin 1903 yılında 1 milyon patente ulaştığına vurgu yapan Yüksel, “Ülkemizde de 1 milyon patent hedefini yakalamak adına Türkiye Patent Hareketi Platformu ve Adres Patent olarak çalışmalarımıza devam ediyoruz. Patentlerin ihracat tarafını ele aldığımızda ise ortalama da 10 dolarlık bir katma değerin olduğunu görüyoruz” dedi. Buluşların günlük hayatta karşılaştığımız bir ihtiyaçtan doğduğuna dikkat çeken Yüksel, bu ihtiyaçların analiz edilmesine bağlı olarak patent sayılarının artacağını bildirdi.

Fikrin korunması en az fikir kadar önemli

Kocaeli Vali Yardımcısı İsmail Gültekin, sorunlara özgün bir bakış açısıyla bakılmasının yeni bir yaklaşım ortaya koyduğuna vurgu yaparak, “Bu da karşımıza çözüm olarak çıkıyor. Bu yarışmada bir ihtiyaçtan ortaya çıkan tüm fikirleri ve buluşları alkışlamak lazım. Öncelikle bir bakış oluşturmak alkışı hak ediyor” dedi. Bir fikrin korunmasının da en az fikir kadar önemli olduğuna dikkat çeken Gültekin, “Bu tarz etkinlikleri, yeni fikirlerin ortaya konulması ve ilham vermesi adına oldukça önemsiyoruz” ifadelerini kullandı.

“Meslek liseleri düzeyinde yapılan çalışmaların güzel sonuçlar doğuracağına inanıyorum”

Özel Adem Ceylan Teknik Koleji Genel Müdürü Oğuzhan Ceylan, öğrencilerin inovatif fikirler geliştirmesi adına ‘Bir Patent Fikrim Var Kocaeli’ yarışmasını önemsediklerine vurgu yaparak, “Ülkemizin 1 milyon patent hedefine ulaşması katma değerli üretimler için oldukça kıymetli. Maalesef bu hedefin gerisindeyiz. Meslek liseleri düzeyinde yapılan çalışmaların güzel sonuçlar doğuracağına inanıyorum. Seneye yarışmamızı sadece meslek liseleri düzeyinde değil tüm liseleri dâhil ederek yapmayı amaçlıyoruz. İlave olarak lise-üniversite ve sanayi işbirliklerinin yaygınlaşması patent alanında hedeflerimize ulaşmamızda öncü bir role sahip olacak” ifadelerini kullandı. İlk yediye giren öğrencilerin patent işlemlerinin ücretsiz olarak Adres Patent tarafından gerçekleştirileceğine vurgu yapan Ceylan, bu durumun öğrencilerin inovatif buluşlar geliştirmesi adına önemli olduğunu söyledi.

Büyük başarı hikâyeleri ve katma değerli üretimler fikirle ortaya çıkıyor

TÜBİTAK Marmara Teknokent Genel Müdür Yardımcısı Deniz Yayla, ‘Bir Patent Fikrim Var Kocaeli’ yarışmasını desteklemekten mutluluk duyduklarına vurgu yaparak, “Buluşların hammaddesi fikirdir. Fikirler oluştuğu zaman sonuçlara bakarız. Bu fikirler hangi amaca hizmet ediyor. Fikirleri ele alırken de ‘Nasıl bir problemi çözüme ulaştıracak’ ve bu fikrin mülkiyeti kime ait gibi başlıklara bakıyoruz. Bu süreçler beklediğimiz gibi sonuçlanırsa, sonrasında süreç başlıyor. Önce proje formülasyonu sonrasında da proje çıktılarının elde edilmesi gibi aşamalar geliyor” diye konuştu. Projenin ihtiyaçları karşılaması halinde sonraki süreçte yatırım, markalaşma gibi konulara ağırlık verdiklerini kaydeden Yayla, büyük başarı hikâyeleri ve katma değerli üretimlerin doğru fikirlerle ortaya çıktığına dikkat çekti. Gelişmişlik düzeyini gösteren en önemli parametreler arasında patentin de olduğuna dikkat çeken Yayla, eğitim kurumlarına bu hususta ciddi görevler düştüğünü bildirdi. Yayla ‘Bir Patent Fikrim Var’ projesinin orta eğitim düzeyinde önemli bir farkındalık oluşturduğuna işaret etti.

Kocaeli patent başvurularında 6’ncı sırada

Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı Kocaeli İl Müdürü İlhan Aydın, Kocaeli’nin sanayi kenti olmasına rağmen patent başvurusu alanında Türkiye’de 6’ncı sırada yer aldığına vurgu yaparak, “Dijital iletişim, bilgisayar teknolojisi, elektrik ve ulaşım alanında patent başvurularının yoğunlaştığını görüyoruz. Coğrafi işaret tarafında ise on ürüne sahibiz, yeni ürünlerle ilgili çalışmalarımız sürüyor” dedi. Türkiye’de bin 262 Ar-Ge firmasının bulunduğuna dikkat çeken Aydın, bunun 129 tanesinin Kocaeli’nde bulunduğunu kaydetti.

Çocuklarımıza yol çizmekten ziyade onlara yol göstermemiz lazım

Kocaeli İl Milli Eğitim Müdürü Ömer Akmanşen, sınava dayalı yapıların farklı düşünmeyi engellediğini ileterek, “Patent alanındaki çalışmalara ise Osmanlı döneminde İhtira Beratı Kanunu ile başladık. İhtiranın kelime anlamı ise ‘benzeri olmayan, yeni bir şey türetme, bulma’ demek. Geriye dönüp düşünmemiz gerekiyor. ‘Bizler çocuklarımıza neden bir şeyler ortaya çıkarma’ fikrini vermiyoruz. Bunu idrak etmemiz gerekiyor, çocuklarımıza yol çizmekten ziyade onlara yol göstermemiz lazım. Biz yol gösterdiğimiz zaman onlar kendilerine uygun bir yol çizeceklerdir” şeklinde konuştu. Meslek liselerine daha fazla yoğunlaştıklarına işaret eden Akmanşen, patent alanında orta öğretim kurumlarının son dönemde önemli çalışmalara imza attığını bildirdi.

Yarışmada dereceye giren projeler

Lise düzeyinde gerçekleştirilen yarışmada derece giren projeler ise şu şekilde: ENKA Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’nden Biomalzeme Projesi ile Zeynep Bakır Kaya ve İpek Kahraman birinci olurken, Özel Adem Ceylan Final Teknik Koleji’nden Otomatik Gresörlük Projesi ile Rıdvan Akman’ın çalışması ikinci, ENKA Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’nden Sulardaki Ağır Metal Kirliliği Projesi ile Doğan Özdoğan, Gizem Akın’ın projeleri üçüncü, Özel Adem Ceylan Final Teknik Koleji’nden Tatlı Su Elde Etme ve Arıtma Projesi ile Anıl Furkan Yıldırım’ın çalışması dördüncü, ENKA Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’nden Kuruyemiş Kavurma Makinesi projesi ile Efrail Toprak Şengül, İbrahim Taha Sülün’ün projesi beşinci, Özel Adım Teknokent Koleji’nden Güneş Enerjisi ile Çalışan Termos Projesi ile Azra Begüm Ulusoy, Eralp Arslan, Ahmet Altınbaş’ın projesi altıncı ve Özel Adem Ceylan Final Teknik Koleji’nden Suyun İsrafının Önlenmesi Projesi ile Ahmet Cihat Sezgin, Arda Dülger, İlyas Efe Çayır’ın projeleri yedinci oldu.