Gelişen teknolojiler karşısında inovasyon ve e-ticarete olan ilgi artmıştır. Özellikle e-ticarete atılmak isteyen girişimcilerin büyük gözdesi olan bu platformlar girişimcilere büyük destek sunmaktadır. Amazon Avrupa gibi uluslararası satış yapabileceğiniz bu platformlarda markanızı daha geniş hedef kitleye duyurabilir ve satış yapma kârınızı artırabilirsiniz. Fakat sunduğu imkanlar karşısında rekabet ortamı da aynı ivmeyle yükselmektedir. Markanızı bu rekabet ortamında oluşabilecek taklit ve kopyalarına karşı korumak için markanızı tescil ettirmelisiniz. Yoğun emek harcayarak oluşturduğunuz markanızı uluslararası alanda korumak, zaman ve sermayeden kazanmak için ABD’de marka tescili nasıl yapılır ve önemli adımları neler beraber inceleyelim.

Amerika’da Marka Tescili

Amerika’da marka tescili; ulusal veya Madrid Protokolü çerçevesinde uluslararası ölçekte yapılmaktadır. Her ülke kendi marka tescil mevzuatını ve kurumlarını ihtiyaçlarına göre düzenler. Amerika’da marka tescili ise Birleşik Devletler Patent ve Marka Ofisi (USPTO) tarafından yürütülür.  Amerika Patent Ofisi tarafından reddedilmeyen ve üçüncü taraflarca itiraz yapılmayan marka tescil başvuruları 12 ila 14 ay içerisinde tescile bağlanır. Marka tescil sahipleri, marka tescillerinin tescil tarihinden itibaren 5. ile 6. ve 9. ile 10. yılları arasında markanın Amerika’da kullanıldığına yönelik evrakları USPTO’ya sunarak 10 yıllık koruma hakkından yararlanabilirler.

Amerika’da Marka Tescil İçin Önemli Adımlar

  1. İlk olarak mal veya hizmet markanızı seçin.
  2. USPTO marka kayıt başvuru formunu doldurun.
  3. Amerikan Patent ve Marka Ofisi veri tabanından markanız için gerekli incelemeyi yapın.
  4. Oluşabilecek hak ihlallerinden kaçınmak için Marka Elektronik Araştırma Sisteminden kontrol edin.
  5. Stilize ifadeler veya tasarım işaretleri için JPG görüntüsü oluşturun.
  6. Markanızı hazırladıktan USPTO’ya online başvuru ve ödemenizi gerçekleştirin.
  7. Müracaatınızı TSDR (Marka Durum ve Doküman Sorgulama) sistemi üzerinden sorgulayın.

En Geniş Koruma Nasıl Sağlanır?

Markanız için en geniş korumayı sağlamak parasal gücünüze bağlıdır. Bir marka mümkün olan en geniş korumayı sağlamak için işletme adını, sloganını ve logosunu tescil ettirebilir. Bu da markaya kullanım esnekliği sağlar. Marka, bazen tek bir sloganı ya da tek başına logoyu tasarımlarında kullanabilir. Örneğin markanıza özel hazırladığınız ve tescil ettirdiğiniz sloganla internet reklamı çıkabilir veya afiş hazırlayabilirsiniz. Fakat ekonomik gücünüz daha az elverişliyse bu sefer markanız için en önemli bileşenleri tescil ettirmelisiniz. Gücünüz yettikçe markanızı kapsayan diğer bileşenleri tescil ettirmeyi unutmamalısınız.

Yardıma mı İhtiyacınız Var?

Adres Patent marka, patent ve telif hakları konusunda ileri düzeyde bir birikim ve deneyime sahiptir. Müşterilerine, marka, patent, telif hakları ve fikri mülkiyet hakları konusunda uluslararası düzeyde tavsiye ve uzman kadrosuyla danışmanlık yapmaktadır.  Amerika’da marka tescili ile ilgili detaylı bilgi için uzmanlarımızdan bilgi alın.