Dünya Fikri Mülkiyet Örgütü (WIPO)’nün kurulduğu gün olan 26 Nisan, Dünya Fikri Mülkiyet Günü olarak kutlanıyor. Her yıl WIPO’ya üye ülkeler, fikri mülkiyetin önemini vurgulamak için belirlenen tema ile çeşitli etkinliklerle kutlamalar gerçekleştiriyor. Bu yılın teması “spor” olarak belirlenen ‘Dünya Mülkiyet Günü ve Patent’ haftasında Türkiye’de gerçekleştirilecek etkinliklerle ‘Patent, Marka ve tüm Fikri Mülkiyet’ işlemleri ile ilgili bilinci artırmak amaçlanıyor.

Konuyla ilgili açıklamalarda bulunan Adres Patent Genel Müdürü Cumhur Akbulut, “Bu yıl WIPO, Fikri Mülkiyet Günü’nde spor dünyasını konu ediyor. Üreticiliği, inovasyonun sporun gelişimini nasıl etkilediğini mercek altına alıyor. Günümüzde gelişen iletişim teknolojilerinin de katkısıyla futbolun küresel bir endüstri haline geldiğine dikkat çekiliyor. Sponsorluk ilişkilerinden spor organizasyonlarına, istihdam edilen insan sayısından tesislere kadar pek çok başlıkta fikri mülkiyet kavramına vurgu yapılıyor. Markalaşma, lisanslama, sponsorluk, yayın hakları gibi konularla futbolun nasıl bir ticari faaliyet haline geldiğinin altı çiziliyor” dedi.

Türkiye’deki ‘Patent Haftası’ etkinlikleri ile ilgili de bilgi veren Akbulut; “Tüm dünyada olduğu gibi Türkiye’de de Fikri Mülkiyet Günü’nde bir dizi etkinlik gerçekleştiriliyor. Fikri ve Sınai Mülkiyet alanında uzman kadrosuyla uzun yıllar hizmet veren Adres Patent bu yıl Fikri Mülkiyet Günü’nü üniversiteler, sanayiciler, kamu kurumları, özel sektör, kişi ve gruplarla birlikte kutluyor. 24, 26 , 30 Nisan tarihlerinde bir hafta sürecek olan etkinliklerin ilk gününde sanayiciler patent başlığı altında bir araya geliyorlar” ifadelerini kullandı.

Cumhur Akbulut etkinlik takvimi ile ilgili şu bilgileri verdi:
“24 Nisan Çarşamba günü İkitelli Organize Sanayi Bölgesi’nde gerçekleştirilecek olan ‘Sanayici ve Üniversitelerin Ortak Paydası Patent’ etkinliği Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı İstanbul İl Müdürlüğü, Kamu Üniversite Sanayi İşbirliği Çalışma Grubu, İstanbul Üniversitesi, TETLAB, İstanbul Aydın Üniversitesi, İkitelli OSB Yönetimi ve Adres Patent düzenliyor.

Fikri Mülkiyet Günü olan 26 Nisan Cuma günü İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Avcılar Yerleşkesinde gerçekleştirilecek olan “Patentlerin Ticarileşmesi ve Değerleme, Üniversitelerde Hak ve Gelir Dağılımı” konulu etkinliği İstanbul Üniversitesi, İstanbul TTO; İstanbul Teknokent ve Adres Patent birlikte düzenliyor. 30 Nisan Salı günü TÜBİTAK Gebze; Bilgem İdari İşler Konferans Salonunda gerçekleşecek olan ‘Kamu Üniversite Sanayi İşbirliğinde Patentin Rolü’ isimli etkinliği Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı İl Müdürlüğü, Kamu Üniversite Sanayi İşbirliği Çalışma Grubu, TÜBİTAK Marmara Teknokent, Kocaeli Sanayi Odası, Kocaeli Üniversitesi, Kocaeli Üniversitesi Teknopark, Gebze Teknik Üniversitesi ve Adres Patent düzenliyor. Günün sonunda katılımcı olan üniversitelere ücretsiz bir patent başvurusu ve danışmanlık olarak patent ödülü verilecek. Tüm etkinliklere katılanlar katılım sertifikası almaya hak kazanacak.”

Adres Patent Genel Müdürü Cumhur Akbulut şunları söyledi: “Ülkemizde halen fikri mülkiyet hakları konusunda gidilmesi gereken uzun bir yol var. Her yıl kutlanan 26 Nisan Fikri Mülkiyet Günü ve Patent Haftası toplumsal bilincin artmasını sağlamak için bir fırsat. Bu yıl da üniversitelerimiz ve sanayicilerimizle birlikte bir dizi etkinlik planladık. Bu vesileyle fikir ve buluşların gelişmesine, katma değer oluşturulmasına, fikri hakların korunmasına katkı sunmak için çalışmalar yapan, düşünen ve üreten herkesin ’26 Nisan Dünya Fikri Mülkiyet Günü ve Patent Haftası’ kutlu olsun.”