Ticaret Bakanlığı’nın yerli üretimi destekleme ve üreticiyi koruma amacıyla Yerli Üretim Logosu’nu tanıtmasının ardından açıklama yapan Adres Patent Genel Müdürü Cumhur Abdullah AKBULUT, “Sene başından bu güne baktığımızda ülkemizde patent başvuru sayılarında her geçen gün artış yaşanıyor” dedi.

Akbulut şunları söyledi:

Dünya ile rekabet edebilen, bilim ve teknoloji alanında katma değer üreten Türkiye için; Tarımda geleneksel ürün ve değerlerimiz başta olmak üzere Coğrafi İşaretli ürünlerimizin dünyaya tanıtılmasının sağlayacağı katma değerle birlikte Bilim; Tıp; Sanayi, Teknoloji ve daha birçok alanda katma değer üretip ekonomimizin güçlenmesine fayda sağlayabilecek faaliyetleri desteklemek zorundayız. Özellikle son dönemlerde ekonomi ve kalkınma politikaları ile ilgili yapılan açıklamalarda yerli ve katma değerli üretim, ihracat vurgusu ülkemizi geleceğe taşıyacak olan önemli argümanların başında gelmektedir. Daha çok işimiz var; Türkiye’de üretilen ürünlerde yerli üretim logosu kullanılma zorunluluğunun yanı sıra yerli üretimin artması, yaygınlaşması için öncelikle yerli üretimin kazanımları hakkında bilinçlenmeli ve bu kültürü yaygınlaştırmalıyız. Bunun için de 81 milyon insanımıza topyekûn görevler düşüyor. Adres Patent olarak; Türkiye Patentle Kalkınacak ilkesinden yola çıkarak TÜRKİYE PATENT HAREKATI projesi ve #ŞimdiPatentZamanı hashtag’i ile başlattığı sınai mülkiyet alanında yapılan çalışmalara destek olmaya devam edeceğiz.

Akbulut, 2018 yılının Ocak-Temmuz dönemi verilerini kapsayan Türkiye Patent Haritasını ve illerin patent karnesini paylaştı.

Ticaret Bakanlığı’nın yerli üretimi destekleme ve üreticiyi koruma amacıyla Yerli Üretim Logosu’nu tanıtmasının ardından açıklama yapan Adres Patent’in paylaştığı bilgilere göre Türkiye’nin patent başvuru sayılarında da artış yaşanıyor.

Türk Patent ve Marka Kurumu’ndan alınan verilerle Adres Patent Türkiye’nin patent karnesini paylaştı.

2018 yılında Patent Başvurularında artış yaşanıyor. Bir önceki yıla göre Ocak ayında %29,1 Şubat ayında %5,0 Mart ayında %1,4 Nisan ayında 26,0 Mayıs ayında %-9,6 Haziran ayında %11,5 Temmuz ayında %40,2 oranlarıyla toplamda %12,7 artış yaşandı.

2017’nin ilk yedi ayında 3039 olan patent başvuru sayısı 2018’in ilk yedi ayında 3425 oldu.

PATENT BAŞVURULARININ AYLARA GÖRE DAĞILIMI
Patent Başvurularının aylara göre dağılımı 2018

ŞEHİR ŞEHİR BAŞVURU SAYISI

İlk 7 ayda toplam 3425 patent başvurusu yapılan Türkiye’de 81’ilin karnesi de Türk Patent ve Marka Kurumunun verilerinden alındı. Aylara göre en fazla patent başvurusu 589 ile Temmuz ayında yapıldı.

SIFIR ÇEKEN İLLER

Bu verilere göre Bingöl, Çankırı, Erzincan, Hakkari, Siirt, Bayburt, Ardahan ve Kilis’ten hiç patent başvurusu yapılmadı.

EN ÇOK PATENT BAŞVURUSU YAPILAN İLLER

2018 yılında 1398 başvuru ile İstanbul birinci sırada yer alırken, Ankara 504 başvuru ile ikinci, Bursa 186 başvuru ile üçüncü, İzmir 164 başvuru ile dördüncü, Manisa ise 124 başvuru ile beşinci sırada yer aldı.

81 İLİN İLK 7 AYDA BAŞVURU SAYILARI
2018 yılı ilk 7 ayda marka başvurularının illere göre dağılımı