2017 yılının ilk yarısında marka başvuru sayısı geçen yılın aynı dönemine göre artış gösterdi. Marka başvuru sayısının artmasının ardından açıklama yapan Adres Patent, Patent Kanunu vurgusu yaptı.

2016’nın ilk yarısında 50 bin civarında olan marka başvuru sayısı 2017’nin ilk yarısında ise 51608’e yükseldi.
Konuyla ilgili açıklama yapan Adres Patent Genel Müdür Yardımcısı Cumhur Abdullah Akbulut markalaşmanın önemi anlattı. Akbulut, teknolojinin hızla geliştiği çağımızda firmaların varlıklarını sürdürebilmeleri için yenilik yaparak kendilerini geliştirmeleri, rakiplerinden farklılaşması ve avantaj sağlaması için markalaşmaları gerektiğini söyledi.

Sınai Mülkiyet Kanununu ile önemli yenilikler olduğunu aktaran Akbulut, “KHK ile yürütülen sınai mülkiyete ilişkin işlemler kanunla tek çatı altında toplandı. Marka tescil süreleri kısaldı. Tescilli markaların etkin kullanımı için düzenlemeler yapıldı. Markanın kullanılmama sebebiyle kurum tarafından iptaline olanak sağlandı. Söz konusu hüküm AB Direktifi ile paralel olarak kanunun yayımı tarihinden itibaren 7 yıl sonra yürürlüğe girecek. Hükümsüzlük ve iptal halleri AB mevzuatı ve uluslararası düzenlemelerle paralel olarak düzenlendi. Sınai mülkiyet haklarının kanunlaşmasıyla konu daha da önem ve anlam kazandı. Bu da beraberinde marka bilincini ve başvuru sayısını artırdı” dedi.

Markalaşmanın tescille başladığını aktaran Akbulut, “Kanunun yasalaşmasının ardından firmalar tescil konusuna ağırlık vermeye başladı. Geçen yılki başvuru sayıları ile 2017’nin ilk 6 ayını karşılaştırdığımız zaman bir artış olduğunu söyleyebiliriz. Bu durum geçen yıla göre 2017’yi ciddi bir artışla geride bırakacağımızı gösteriyor” açıklamasını yaptı.