Türk Patent ve Marka Kurumu 2017 yılının ilk 6 ayından yapılan yerli patent başvurularını açıkladı.

2017 yılının ilk altı ayında Türk Patent ve Marka Kurumuna yapılan yerli patent başvuruları içinde en çok başvuru yapan ilk 10 firma ve kurumun yer aldığı TÜRKPATENT Ligi sıralaması belli oldu.

Listeye göre ilk üç sırada Vestel, Arçelik ve Anadolu Isuzu yer aldı. Bununla birlikte 2 üniversite de ilk 10’a girmeyi başardı.

İlk 6 aylık verilere göre oluşan listede; beyaz eşya, otomotiv ve bilgi-iletişim teknolojileri sektöründe faaliyet gösteren firmaların yanı sıra üniversiteler de var.

Yılın ilk yarısında yapılan 2.632 yerli patent başvurusunun %25’i ilk 10 sırada yer alan firma ve kurumlar tarafından yapıldı. Bu veriler ikinci yarıda ilk 10 sıralamada ciddi bir rekabetin yaşanacağını gösteriyor.

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığının 2017 yılının ikinci yarısı için belirlediği 5.000 yerli patent başvurusu hedefine ulaşılmasında, ülkemizdeki buluş potansiyelinin ortaya çıkarılması ve bunların ticarileşmesi suretiyle ekonomiye kazandırılması noktasında bütün firma, kurum ve girişimcilerimizin katkıları büyük önem taşıyor.

Türk Patent ve Marka Kurumu 2017 yılının ilk 6 ayından yapılan yerli patent başvurularını açıkladı.