2015 yılında 5512 olan yerli patent başvuru sayısı 2016 yılında %16,93’lük artışla 6445’e ulaştı.

Adres Patent Yönetim Kurulu Üyesi Ali ÇAVUŞOĞLU, Türk Patent ve Marka Kurumu’nun 2016 yılı patent başvuru verilerine dayanarak açıklama yaptı. Patent sayısı yüksek illerin sanayileşmiş ve üniversite sayısı fazla iller arasından çıkması dikkati çekti.

2016 yılında Patent Başvurusunda Bulunan ilk 5 şehir ise şöyle;

  • İstanbul: 3096
  • Ankara: 738
  • Bursa: 494
  • İzmir: 281
  • Kocaeli: 233

ÜNİVERSİTELERİMİZ PATENT TESCİLİNE ÖNEM VERMEYE BAŞLADI!

2009 Yılında yapılan araştırmada 139 üniversiteni toplam patent başvurusu sayısı sadece 28 adet iken 31 Aralık 2016 tarihi ile 183 üniversitenin yayınlanmış patent başvuru sayısı 792 adet olduğu tespit edilmiştir. 2009 yılında üniversite başına düşen patent sayısı 0,20 idi. Ancak 2016 itibariyle üniversite başına düşen patent sayısı 4,3 olmuştur.

Üniversitelerin yaptığı patent başvurusunun 8 yılda 28 KAT ARTMIŞ OLMASI ÜLKEMİZ ADINA GURUR VERİCİ BİR DURUMDUR. Ancak bu sayının daha da artması gerektiği kanaatindeyiz. Her üniversitenin mutlaka yıllık bir patent hedefi olmalıdır. 2023 yılına kadar patent sayısı 1000 adeti geçmiş en az 10 üniversitemizin olmasını hedefleyip, üniversitelerimiz patent sayısını artırmada ve bu patentleri ticarileştirerek üniversitelerin patentle kazanç sağlayan ve bu ekosistemi büyüten kurumlar olmasını hedeflemeliyiz.
Türkiye’de 183 üniversitenin bulunduğunu belirten Çavuşoğlu, üniversite başına 4,3 patent düştüğünü söyledi.

Sıkça dile getirilen sanayici ve üniversite işbirliği söylemlerinin güç verici açılımlar olduğunu, ancak işbirliğinin somut adımlara dönüştürülmesi gerektiğini ifade eden Çavuşoğlu, “Üniversite sayısının artması ile birlikte, üniversitelerin patent başvuruları da arttı. Yaptığımız araştırmalar üniversitelerin dışında öğretim üyelerinin de patent başvurusu yaptığı yönünde. Türkiye’de üniversite başına düşen patent sayısı 4,3 olarak ortaya çıkıyor.
Yabancı üniversitelerin Türkiye’de başvurduğu patent sayısı 2009 yılındaki araştırmamızda 337 adet iken 2016 itibariyle bu sayı 917 adet olmuştur.

Yurt dışında Üniversitelerin aldıkları patent sayısı 100 bin adetten fazla olup, üniversiteler patenti yüksek gelir getiren bir kaynak olarak görmektedir.

Yurt dışındaki bazı üniversitelerin patent sayıları şu şekilde;

2016 yılı yurtdışı üniversitelerin patent başvuru sayıları

31 Aralık 2016 itibariyle bazı üniversitelerimizin yayınlanan patent başvuru sayıları;

2016 yılı Türk Üniversiteleri patent başvuru sayıları

Üniversitelerin patent sayısının artması ülkenin gelişmiş olduğu anlamına geleceğini dile getiren Çavuşoğlu, patent sayısının artırılması için neler yapılması gerektiğini anlattı:
”183’e ulaşan üniversitelerimizin patent sayısını artırmaları için, mühendislik ve fen-edebiyat fakültelerinde her yıl patent hedefi konmalı, bu bölümlerde zorunlu patent dersi olmalıdır. Öğretim üyeleri buluş yapmaya teşvik edilmeli, öğretim üyesinin buluşunun gelirinden alacağı gelir oranı yükseltilmelidir. Buluş yapan öğretim üyesinin akademik kariyerinde yükselmesi kolaylaştırılmalı. Üniversitelerden patent başvuru ve diğer araştırma-inceleme ücretleri ve yıllık sicil ücretleri alınmamalıdır. Üniversite-sanayi işbirliği geliştirilmeli, üniversitelerin sanayi için yaptığı buluşların patent başvuruları, üniversite ve sanayi şirketleri adına ortak tescil edilmelidir.”
Devletlerin gelişmişlik seviyelerinin sahip olduğu patentlerle anlaşılacağını vurgulayan Çavuşoğlu, patent sayısının artırılması için sanayide kullanılan gereçlerin artırılması ve tescilli ürünlerle ticaret yapma bilincini yaygınlaştırılması gerektiğini söyledi.