Yurtdışı İşlemler

İhracatın ilk adımı marka tescili

Yurtdışı Tescilinin Önemi

Markalaşmanın en önemli yolları “Tescilli Bir Markaya Sahip Olmak” ve “Markaya Yatırım Yapmak” tan geçmektedir.

Markasız ihracat yapılması risk içerir.Firmaların ihracat yaptıkları ülkelerde markalarını mutlaka tescil ettirmeleri gerekmektedir. İhracat yapılan ülkede markanız bir başka firma adına tescilli ise “Gümrüklerde Mallara El Konulması” riskini barındırır.Böyle bir durumda tescilsiz bir marka ile ihracat yapmak, yüzbinlerce hatta milyonlarca dolara mal olabilir.

Marka tescilinden doğan haklar, sadece tescilin yapıldığı ülkede koruma sağlar. Eğer markanızın yurtdışında da korunmasını istiyorsanız, koruma talep ettiğiniz ülkelerde de markanızın tescil edilmesi gerekmektedir.

Madrid Sistemi

Madris Sistemini kullanarak birden çok ülkede tek bir başvuru ve tek bir işlem ile koruma elde etmeniz mümkündür.Böylece tescili talep edilen ülke ofislerine tek tek başvuru yapmanıza gerek kalmamaktadır.

Madrid Sisteminin Amaçları

  • Markaların tek bir başvuru yaparak ve tek bir dil kullanarak birden fazla ülkede uluslararası tescilini sağlamak,
  • Marka tescil edildikten sonra yapılacak olan (ünvan veya adres değişikliği, devir, mal ve hizmet listelerindeki sınırlamalar gibi) değişikliklerin tek ve basit bir işlem aracılığıyla Uluslararası Sicile kaydedilmesini sağlamak,
  • Madrid Protokolüne taraf olmayan bir ülkede, marka koruması da sağlanamaz. Uluslararası marka tescilinin sağlanabilmesi için öncelikle ilgili menşe ofiste (TÜRKPATENT), tescilli bir markanın veya bir marka tescil başvurusunun olması zorunludur.
  • Uluslararası tescil başvurusu, başvuruya esas teşkil eden başvuru halinde veya tescilli markaya uluslararası tescil tarihinden itibaren 5 yıl süre ile bağımlı durumdadır. Uluslararası tescil tarihinden itibaren 5 yıl içinde esas markanın koruma kapsamını kısıtlayacak veya ortadan kaldıracak değişiklikler, menşe ofis (TÜRKPATENT) tarafından WIPO’ya bildirilir ve Uluslararası başvurunun tescil kapsamı da kısıtlanır ya da ortadan kaldırılır.

Ücretsiz DanışHizmetlerimiz hakkında ayrıntılı bilgi için formu doldurun sizi arayalım

size nasıl yardım edebiliriz?

hizmetlerimiz hakkında ayrıntılı bilgi almak için bizimle iletişime geçin