Our services

Yıllık Harçlar

Patent tescil işlemi devam ederken ve tescil belgesi aldıktan sonraki en önemli takip edilmesi gereken işlem yıllık sicil ücretlerinin ödenmesidir.
 
  • Bu ücretlerin düzenli takip edilmesi için mesleği bu işlemleri takip etmek olan ve bilgisayar programlarıyla yıllık ücretleri takip edip zamanından size bildirecek ve zamanında patent ofisine ödemesini yapacak bir patent vekiliyle sözleşme yaparak takip edilmesini önemle tavsiye ederiz.
  • Yıllarca emek vererek ve belki de yüz binlerce lira harcayarak meydana getirdiğiniz , tescil ettirdiğiniz patentinizi birkaç yüz liralık yıllık harcını ödemeyerek yürürlükten kalkmasına ve kamuya mal olmasına sebep olabilir ve belki de şirketinizin yıllarca tek başına üretimini yaparak size kazanç sağlayacak bir gelirden mahrum kalabilirsiniz. PATENTİNİZİN SİGORTASI SAYILAN YILLIK ÜCRETLERİNİZİ TAKİP ETMEYİ İHMAL ETMEYİN.
  • Yıllık Sicil Ücretleri; Tescil işlemleri devam etmekte olan veya tescilli Patent ve Faydalı Modellerin korumalarının devam etmesi için , koruma süreleri boyunca ( her yıl  başvuru tarihine denk gelen günde) vadesinde Türk Patent Enstitüsü'ne ödenmesi gerekir.
  • Vade tarihi; başvuru tarihine tekabül eden ay ve gündür. Yıllık ücretler vade tarihinde ödenmemesi halinde, gecikme cezasıyla birlikte , vadeyi takip eden altı ay içinde gecikmeli olarak ödenebilir.

Bu tarihte de ödenmezse patent veya faydalı model hakkı sona erer.

Patentinizin sigortası sayılan yıllık ücretlerinizi takip etmeyi ihmal etmeyin. Adres Patent en son teknoloji kullanılarak yapılan “Adres Patent Fikri ve Sınai Mülkiyet Portföy Yönetim Sistemi”  programıyla tescilli bütün patent ve faydalı modellerinizin yıllık sicil ücretlerini sizin adınıza takip eder, zamanından önce size bildirir ve yurt içinde ve yurt dışında patent sicil ücretlerinizin zamanında yatırılmasını sağlar.
 
Siz de patent veya faydalı modellerinizin portföy yönetim sistemimizle takip edilmesi için bize yetki verebilirsiniz.


Bizden Haberdar Olun

Sosyal Ağlar