Our services

Patent Vekiliyle Çalışmak Zorunlu Mudur?

Patent başvurusunun mutlaka konusunda uzman bir mühendis ve patent vekili danışmanlığında hazırlanmasında fayda vardır. Bir şirketin veya şahsın belki de geleceğini kurtaracak, şirketleri rakiplerine fark attıracak bir patent dosyasının hazırlanmasında yapılacak küçük bir yanlışlık bile ileride patent haklarının kısıtlanmasına veya patent ihlalinin kolaylaşmasına veya bazen de patent dosyasının geçersiz sayılmasına yol açabilir. Binlerce bazen milyonlarca lira kazanç sağlayacak ve durumuna göre 7 yıl veya 20 yıl sektöründe tekel hakkı sağlayacak bir hakkın korunması için birkaç bin lirayı çok görmeden patent dosyasını konusunda uzman patent mühendisi ve patent vekillerine hazırlatılması çok önemlidir.

Patent dosyasının hazırlanması teknik ve hukuki  bilgi gerektirir ve aynı zamanda patent dosyasının kendine özgü formatları bulunmaktadır. Bu nedenle patent dosyasının hazırlanması ve tescilinin takibi için patent vekiliyle çalışma zorunluluğu bulunmasa da patent tescilinin önemi bakımından ve dosyanın hazırlanması ve tescil prosedürünün (yaklaşık 3 yıl) uzunluğu ve karmaşık yapısından dolayı patent vekili ile çalışılması çok faydalıdır.
 

Patent Vekilini Seçerken Nelere Dikkat Etmelisiniz ?

Seçeceğiniz patent vekili mutlaka mühendis olmalıdır. Sizin buluşunuzla ilgili bir konuda mühendis olması sizin için daha iyi olur.
 
  • Patent vekilinize daha önce kaç dosya hazırladığını sorun? Bu konuda kaç yıllık tecrübesi var?
  • Patent mevzuatına ne kadar hakim? Sorular sorarak aldığınız cevaplardan tatmin olmaya çalışın. Sadece teknik bilgi yeterli değildir. Aynı zamanda patent vekilinin patent mevzuatına, prosedürlerine, uygulamalarına hakim olması gereklidir.
  • Patent vekilinin aynı zamanda hukuki bilgi birikimi var mı, sektörünüzdeki patentleri analiz edebiliyor mu ? Rakip analizi yapabiliyor mu ?
 
Yukarıdaki tüm sorulara “EVET” cevabı verebilecek bir patent vekili arıyorsanız, Adres Patent tam aradığınız firmadır. Buluşlarınızı güvenle Adres Patent’in uzman patent mühendisleri ve patent vekillerine teslim edebilirsiniz. Siz işinize odaklanırken; Adres Patent buluşunuzun patent mevzuatına uygun bir şekilde yurt içinde ve yurt dışında tescilini yapacak ve tescilden sonra da yanınızda olacaktır.


Be Informed About Us

Social networks