Yatırım Kararınızdan Önce Sektördeki Patentleri Öğrenin!

Patent belgesi ilk başvuru tarihinden itibaren yenilik yapmanın bir ödülü olarak 20 yıllık bir süre için
TEKEL HAKKI olarak Verilir. Verilen patent belgelerinin içeriği kamuoyunun haberdar olması ve teknik bilginin yayılması için yayınlanır. Patent belgelerindeki bilgiler sektörlere göre sınıflandırılabildiği için sektörel ihtiyaçlara göre patent analizi yapılabilir ve bu analiz neticesinde elde edilen bilgiler sektörün gelişmesi için kullanılabilir.

Günümüzde küresel bağlamda rakiplerinizin teknolojilerini bilmek gerekmekte ve rakiplerin bir sonraki adımının ne olacağını takip etmek durumundasınız. Bir sonraki adımı ise genelde fuarları takip ederek, rakip kataloglarını veya web sitesini takip ederek bulamazsınız; rakiplerin bir sonraki adımını ancak, patentlerini faydalı modellerini, tasarımlarını takip ederek bulabilir ve ona göre karşı atağa geçebilirsiniz. Adres Patent rakiplerinizin patent veya faydalı modellerini takip etmeniz konusunda size özel hizmet vermektedir.

Herhangi bir yatırım kararı vermeden önce var olan teknolojileri değerlendirmek için; yatırımcıların, yatırım yapılacak sektörde faaliyet gösteren firmaların patentli teknolojilerini araştırmak, bilmek ve değerlendirmek, patentli olmayan teknolojilerini bilmek, patent süresi dolmuş veya patent süresi dolmasa da terkedilmiş patentlerini bilmek gerekir. Yatırım kararı verilmeden önce sektördeki patentleri bilmeden, rakiplerin sınai mülkiyet haklarını incelemeden bir yatırım yapılması durumunda patent ihlalcisi durumuna düşebilirsiniz; kolayca ve ücretsiz ulaşabileceğiniz ve kullanabileceğiniz teknik ve teknolojik bilgiler zor ve çok pahalı yollarla ulaşabilme tehlikesi mevcuttur. Bu konularla ilgili olarak Adres Patent’in “Sektörel Patent Analizi” hizmetinden faydalanabilirsiniz.

Patentler teknolojik istihbarat için çok önemli bir kaynak olup, şirketlerin stratejik avantaj kazanmasında kullanılabilir. Teknoloji istihbaratı analiz tahminlerinde ve dış teknoloji bilgilerini yönetmede kullanılabilir.

Rakipler ve potansiyel rakiplerin teknolojilerini, ürünlerini, iş süreçlerini izleme ve değerlendirmede; sektördeki teknolojik ilerleme alanlarını tespit etmede ve sektöre yeni giren rakiplerin
teknoloji alanını tespit ve sektördeki yerlerini takip etmede alarm görevi olarak; teknolojik etki alanı içindeki boşlukları , fırsat alanlarını görmede ve o alanlara yoğunlaşarak rakiplere fark
atmada yeni fikirler ve sınai mülkiyet simülasyonu oluşturmada kullanılabilir ve değerlendirilebilir.

Rakiplerinize patent konusunda fark atmak ve patenti rekabet ortamında bir araç olarak kullanmak için Adres Patent ‘in size özel “ Firma Bazında Patent Analizi” ve “Patent Rekabet Analizi” hizmetlerinden yararlanabilirsiniz.