Marka Bulma - Uzman Kadromuz ile

http://www.adrespatent.com.tr/resimler//580fc8d090e225e6b161e88ea10681a3_ufak.jpgMarka olmak; İşletme (Yönetim, Organizasyon, Sistem), Üretim (mal / hizmet), Pazarlama, Satış, Dağıtım, Servis ve Tanıtım (Reklâm, Görsel Kimlik, Halkla İlişkiler) konularında, bir ticari organizasyonun bir bütün olarak başarılı (tamamen verimli) olması demektir.

Yani bir firmanın ya da ürettiği bir mal / hizmetin isminin herkesçe bilinmesi, duyulması, çok meşhur olması onun bir marka olmasına yetmemektedir. Yani “Marka” demek ticari başarı demek, “Verimlilik” demektir. Bu da her konuda kalite ile olmaktadır.

Tanınmış bir markanız varsa, işiniz kolaylaşır. BMW veya Coca Cola'yı düşünün bir kez. Yapmanız gereken tek şey adını söylemek, dünyadaki milyonlarca insan anında o şirketin ürününü algılar ve gözünde canlandırabilir. Müşteri ve şirket adı arasında duygusal bir bağlantı vardır.

Güçlü bir markanız varsa, satış yapmak için neredeyse hiç uğraşmanız gerekmez. Müşteriler, tekliften önce sizin neyi temsil ettiğinizi bilir.

Marka oluştururken şunlara dikkat edilmelidir.

    Kolay okunabilmeli,

    Ayırt edici özelliği bulunmalı,

    Kolayca taklit edilememeli,

    Okunuşu kulağa hoş gelmeli,

    Tüketicinin zihnine işlemeye ve bilinçaltına tesir etmeye elverişli
    olmalı,

    İhracat yapılacaksa ihracat yapıldığı ülkenin dilinde kötü bir anlamı bulunmamalı.

    Markayı kullanmaya başlamadan önce başkası adına tescilli olup olmadığı konusunda araştırma yapılmalı.
    Bir markada aranacak en önemli özellik, bir işletmenin mal veya hizmetlerini diğer işletmelerin mal veya hizmetlerinden AYIRT ETME GÜCÜNÜN bulunmasıdır.

    Markanın mutlaka bir anlamı olması, anlaşılır olması gerekmez Dünyada veya Türkiye ' de büyük firmaların isim veya markalarını incelediğimizde bu markaların firma kurucularının isimlerinden, isimlerinin baş harflerinden oluştuğu veya sözlüklerden seçilmiş kelimeler olduğu görülmektedir.

Tescilden önce ön araştırma mutlaka yapılmalıdır.

Marka seçimi yapıldıktan sonra yapılacak ilk iş markanın tescilli olup olmadığının araştırılmasıdır. Markanın başkası adına tescilli olmadığı öğrenildikten sonra tescil için müracaat edilmelidir. Markanın başkası adına tescilli olup olmadığı hakkında araştırma yapılmadan başvuru yapılması halinde, marka başkası adına tescilli olması durumunda markaya yapılan yatırım boşa gidebilir. Ve zaten uzun süren tescil prosedürü için tekrar başvuru yapmak ve masraf yapmak zorunda kalınabilir.  

Kişiliğinizi Tanımlayın

Marka, müşterilere verdiğiniz söz ile sizin bu sözünüzü ne kadar iyi yerine getirdiğiniz hakkındaki müşteri kararından oluşur. Başarılı bir marka, müşteri bağlılığı oluşturan duygusal bir bağ haline gelir. Markanın içinde logonuz, renk düzeniniz, sloganınız, tasarım öğeleriniz ve daha fazlası bulunur.

Markayı, şirketinizin kişiliği olarak düşünün. Bunu tanımlayın, logo ve diğer pazarlama mesajları arkadan gelecektir. Markanızı oluşturmak için sattığınız ürünün tam olarak ne olduğunu ve müşterilerin neden sizin ürününüzü veya hizmetinizi seçtiğini düşünmekle işe başlayın.

Markanın Gücü

Çoğu iş sahibi marka oluşturmakla uğraşmaz, çünkü satışları kovalamak, yatırımcıları etkilemek veya işe alma yeteneklerini göstermekle meşguldür. "Buna kimin vakti var ki?" derler. Ancak, başarı sunduklarınızın farklı yanlarını öne çıkarmak ve en iyi müşterilerinize hiç durmadan hizmet etmekle gelir. Marka oluşturmak için zaman ayırır, yani kim olduğunuzu, ne sattığınızı ve kimleri hedeflediğinizi belirlerseniz, tüm pazarlama faaliyetlerinizi daha iyi odaklanmış olursunuz.

Son olarak markanızın simgelediği en önemli şey onur olmalıdır. Dünyadaki en başarılı pazarlama mesajı, verdiğiniz sözü tutmadığınızda kaçırdığınız müşterilerinizi geri getiremez.

Marka Bulma Prosedürü

Marka oluşturmanın yapısal dil süreci, anlamlı yeni kelimeler yaratmayı hedefler.  Bu eşsiz kelime birleştirmelerinden veya sıfat birleştirmelerinden farklı olarak, daha güçlü marka hakları sağlamış olur ve markanızın tescil işlemlerinde sorunsuz gerçekleşmesini sağlar.

Marka bilgi formu ile sizden almış olduğumuz bilgiler doğrultusunda; Markanızın konumu müşterilerinizin diğer benzer ürün ve şirketlerle olan tecrübesine göre şekil alacağından, yeni kimliğiniz ile uyum gösterecek tüm isimleri analiz ederek, etkili bir marka oluşturma kuralları oluştururuz. Bu kurallar kategorilere göre farklılık göstermektedir.  

Yanlış marka oluşturmayı önlemek için aday isimlerin marka oluşturma kurallarına ve firma bilgi analizinde belirlediğimiz konuma uyup uymadığı sürekli olarak gözlemleyen yetişmiş creative çalışma ekibimizle gözlemleriz.

Kalan isimler tekrar tekrar analiz edilerek elemeye tabi tutulur ve okunuş, anlaşılabilirlik ve kulağa hoş gelmesi açısından daha etkili aday isimlerin bulunduğu kısa bir liste elde edilir.  

Bu liste içerisinden yapacağınız eleme sonrasında beğeneceğiniz 3 adet marka ismi Türk Patent Enstitüsü kriterlerine göre araştırılır. Son olarak 1 Adet marka ismine karar kılınarak başvuru işlemleri başlatılır.

Marka oluşturma sürecinde, Esas aday isimlerin yapıları değiştirilerek dilsel performansları arttırılır.  Özellikle, adayların sözlü ve yazılı görünürlüklerini, fonetik şeffaflıklarını iyileştirmeyi hedefleriz.

Sözlü anlaşılabilirlik; Bir kelimenin normal bir konuşma esnasında anlaşılabilme olasılığını ifade eder.

Yazılı anlaşılabilirlik; Bir kelimenin yazılı bir metinde, mesela bir gazete makalesinde deşifre edilebilme olasılığını ifade eder.

Fonetik şeffaflık; Okunduğu gibi yazılabilme ve yazıldığı şekliyle rahatça telaffuz edilebilmeyi ifade eder.

Okumaya başlamadan beş yıl önce konuşmayı öğrendiğimiz için, dil beyindeki seslerden (fonetik) oluşmaktadır.

Düşünürken ve geçmişi hatırlarken yazılı halde değil, sesli halde düşünürüz.  Çünkü beyin bu şekilde çalışır, fonetik şeffaflık bir ismin hatırlanabilirliğini arttırır ve dolayısıyla verilen izlenimin reklâm maliyetini etkiler.

Marka Bulma İçin Gerekli Belgeler

    Firma Bilgi Formu
    Marka Bilgi Formu