Her Yörenin Kendine Özgü Bir Ürünü Var, Peki Kaçı Tescilli?

Neredeyse her yöresinin kendine has özel bir ürünüyle tanındığı ülkemizde coğrafi işaret tescili ile belirlenmiş ürünlerimizin sayısı 153 ile sınırlı kaldı. Ülkemizin köklü tarihinden beslenen zengin bir yerel ürün skalası olduğunun altını çizen Adres Patent Genel Müdürü Av. Ali Çavuşoğlu; “Yeni yapılan başvurular umut vaat edici ancak yeterli değil. Bize özgü tüm ürünlerimizi tescil ettirmeliyiz” dedi.

İnegöl’ün köftesi, Kemal Paşa’nın tatlısı, Malatya’nın kayısısı, Eskişehir’in lüle taşı…

Türkiye’nin tüm bölgeleri, illeri hatta yöreleri kendine ait bir ürün ile tanınıyor. Bu tanınmış ürünlerin arasında coğrafi işaret belgesi ile resmen tescillenmiş olanların sayısı ise 153 ile sınırlı. Türkiye’nin köklü tarihinden ötürü kendine özgü ürünlerinin sayısının çok daha fazla olduğuna dikkat çeken Adres Patent Genel Müdürü; “Böylesine köklü bir tarihten beslenen yüzlerce bize özgü ürünümüz var. Her yöremiz başlı başına ayrı bir yapı ve kültüre sahip. Bu zengin ürün yelpazesi arasında sadece 153 tanesinin coğrafi işaret tescili almış olması büyük bir eksiklik” açıklamasında bulundu.

Çavuşoğlu, bir ülkenin yöresel değerlerinin uluslararası pazarda değer kazanabilmesinin öncelikle kendi ülkesinde tescilli ve değerli olmasından geçtiğini hatırlatarak; “Birçok farklı medeniyeti içinde barındırmış olan ülkemizin her bölgesi farklı bir kültür yapısına sahip. Bu da sanattan yemeğe birçok farklı alanda kendini göstermekte. Özellikle komşu ülkeler bile bize ait ürünleri sahiplenmeye çalışırken öncelikle bizim kendi yöresel ürünlerimizi değerli kılmamız ve tescil koruması altına almamız gerekmekte. Kendi içimizde ürünümüze verdiğimiz değer bizi dünya pazarında da güçlü kılar” dedi.

“Her Coğrafi İşaret O Belediyenin Zenginliğidir!”

İllerin ve yörelerin sanayi ve ticaret odalarının kendileri ait yöresel ürünlerini iyi belirlemesi ve vakit kaybetmeden coğrafi işaret başvurularını yaptırmaları gerektiğini önemle dile getiren Çavuşoğlu, “Coğrafi işaret bir kişinin değil tüm yörenin ve ilin ortak sorunudur. Bununla ilgili olarak da öncelikle belediyelere ve ticaret odalarına iş düşüyor. Bölgelerine ait ürünleri tespit etmeli ve coğrafi işaret tescili için başvuruları vakit kaybetmeden yaptırmaları gerek. Bir bölgenin ne kadar çok coğrafi işaret tescilli ürünü varsa kültürel olarak o kadar zengin demektir” diye konuştu.

Coğrafi İşaret Neden Önemlidir?

Coğrafi işaretler bir takım yerel niteliklerine bağlı olarak belli bir üne kavuşmuş ürünlerin korunmasını sağlamaktır. Leblebi için “Çorum” ibaresi, halı için “Isparta” ibaresi, kaymak için “Afyon” ibaresi belirli bir kalitenin işareti olarak ortaya çıkmaktadır.

Coğrafi işaret tescili ile sınırları belirlenmiş alanda üretimi gerçekleşen ve tarihsel geçmişi olan özel ürünlerin, üretim metotları ile birlikte kalite standartları korunmaktadır.

Coğrafi işaret, tüketici tercihleri için garanti sunan bir yol göstericidir.

Coğrafi işaret tescili ile sınırları belirlenmiş alanda üretim yapan üreticilerin yararlanmaları sağlanmaktadır.

Coğrafi işaret tescili anonim bir hak sağlar. Bu sebeple yalnızca tescil ettiren kuruluşların değil, sicilde belirtilen özelliklere bağlı kalarak üretim yapan diğer üreticilerin de söz konusu coğrafi işareti kullanım hakkı bulunmaktadır.

Coğrafi işaret başvurusunda bulunan kuruluş, ürünün niteliğini, üretim metodunu ve üretim alanını tanımlar. Ayrıca bağımsız denetim komisyonunun oluşmasını ve işleyişini sağlar.

Bağımsız bir denetim sisteminin temini için coğrafi işaret başvurusunda bulunan kuruluş denetleme komisyonunda yer alamaz.