Bakan Ergün: Üniversite-Sanayi İşbirliğine Önem Vereceğiz

BAKAN ERGÜN': ÜNİVERSİTE-SANAYİ İŞBİRLİĞİNE ÖNEM VERECEĞİZ

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Nihat Ergün, “Üniversite Sanayi İşbirliği Bölgesel Toplantısı”na katıldı. Toplantıda konuşan Ergün, yeni bir düzenlemeyle üniversitelerin kurumsal patent sahibi olabileceklerini belirtti.

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Nihat Ergün, “Üniversite Sanayi İşbirliği Bölgesel Toplantısı”na katıldı. Toplantıda konuşan Ergün, yeni bir düzenlemeyle üniversitelerin kurumsal patent sahibi olabileceklerini belirtti. Gebze’de bulunan TÜBİTAK’a bağlı Türkiye Sevk ve İdare Enstitüsü’nde (TÜSSİDE), “2023’e On Kala Ar-Ge ve Yenilikte Doğu Marmara”, “Üniversite Sanayi İşbirliği Toplantısı” gerçekleştirildi. Toplantıya Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Nihat Ergün, Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı Müsteşarı Ersan Aslan ve Kocaeli, Bolu, Sakarya, Düzce ve Yalova’dan valiler, belediye başkanları ve üniversite yöneticileri katıldı. Toplantıda konuşan Bakan Ergün, yeni patent düzenlemesi ile üniversitelerin kurumsal olarak patent sahibi olabileceğini ve buradan gelir elde edeceğini söyledi.

Bakan Ergün, “Yakın zamanda parlamentoya sevk edilecek ve orada üniversite-sanayi iş birliği adına önemli düzenlemeler getiriyoruz. Şimdi üniversiteler kurumsal olarak patent sahibi olamıyorlar. Buluşçu hoca patent sahibi olabiliyor ama patent sahibi olmak pahalı ve zaman alan bir süreç. Patenti korumak ise ondan daha büyük bir problem. Patent sahibi oldun da nasıl koruyacaksın? Bunun için arkanda güçlü bir kurum olması lazım. Araştırma eğer üniversite imkanlarıyla yapıldıysa üniversiteler yeni patent kanununa göre kurumsal olarak patent sahibi olabilecekler ve bunlar lisanslandığında üniversiteler araştırma-geliştirme için patentlerden gelir elde edebilecek ama üniversiteler bu gelirin en az yüzde 30’unu buluşçu araştırmacılara vermek zorunda” diye konuştu.